Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yasin Serhat Bulut
Üye
1

Tarihçiler evrim üzerine çalışabilir mi?

Bir tarihçi evrim teorisi üzerine ne gibi çalışmalar yürütebilir?
197 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Elif Özdemir
Öğrenci, Okur

Direkt olarak evrim teorisi üzerine çalışmasalar bile tarih üzerine çalışırken evrimsel tarihimizinden de haberdar bir şekilde, çalışmalarına evrimsel biyoloji alanından gelen verileri de dahil ederek çalışabilirler, çalışmalılar, hatta gerçekten başarılı bir tarihçi olmak, insanlığa katkı sağlayan bir şeyler ortaya çıkarmak istiyorlarsa çalışmak zorundalar!

Hem edindiğimiz verinin çokluğu dolayısıyla mecbur kaldığımızdan hem de zihnimizin kategorize etme alışkanlığından bir türlü kurtulamadığımız için bilimleri alt dallara ayırdık, böldükçe böldük. Ve sonra da bu kategorizasyonu kendimizin yaptığını unuttuk ve sanki gerçekten bu alanlar birbirinden çok ayrıymış gibi davranmaya başladık. Bu çok büyük bir hata. Fizik kimyadan, kimya biyolojiden, biyoloji tarihten bağımsız değil. Özellikle evrimsel biyoloji ve tarih asla birbirinden ayrı düşünülmemesi gereken alanlar. Çünkü tarih dediğimiz şey homo sapiens diye isimlendirdiğimiz bir hayvan türünün yazıyı icat ettikten sonraki süreç boyunca gerçekleştirdiği faaliyetler. Bu faaliyetleri icra eden organizma 5500 yıl önce (yazının icadı) birden belirivermedi, milyonlarca yıllık tarihin bir sonucu, bu sürecin bir çıktısı olarak burada. Tarih dediğimiz bir kaç bin yıllık süreç, bizi şekillendiren milyonlarca yılın yanında göz açıp kapama süresi gibi. Davranışlarımızı ve bu davranışları tetikleyen, bir nevi onların yakıtı olan duygularımızı, düşüncelerimizi, fikirlerimizi, arzularımızı bundan önceki milyonlarca yıllık geçmişimizden bağımsızmış gibi düşünemeyiz, birbiriyle iç içe değerlendirmeliyiz. Hepsi bu süreç içinde şekillendiler. Yani tarih boyunca yaptığımız ve şu anda yapmakta olduğumuz faaliyetleri anlamak istiyorsak -ki tarih biliminin en temel amacı bu zaten- bir adım daha geriye gitmeli ve tarih öncesi geçmişimize, evrimsel geçmişimize bakmalıyız. Aslında bunca zamandır tarihçilerin evrimden habersiz bir şekilde tarih hakkında bir şeyler konuşuyor olması absürt, oldukça komik ve biraz da korkutucu açıkçası.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close