Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Tarih öğreniminde coğrafyanın önemi nedir?

Tarih okurken çok fazla farklı yer isimleri var bende coğrafya hakkında pek bilgim yok coğrafya bilgimi nasıl geliştiririm coğrafya tarih öğreniminde önemi nedir?
318 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
128K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

İKİ KARDEŞ BRANŞ

Tarih ve coğrafya kardeş branşlar olarak ifade edilir. Her biri bir diğerinin ilk yan branşıdır. Tarih öğreniminde coğrafyanın önemini tarihin tanımından çıkarabiliriz.

Tarih, geçmişte yaşanmış olayları yer ve zaman göstererek neden sonuç ilişkisi içerisinde inceleyen bilim dalıdır. En kısa tanım budur ve dikkat edilir ise yaşanmış olaylar ile ilgili yer ve zaman ile neden ve sonuç ilişkisi bu tanımın özüdür. Bu tanımlama coğrafya için de çok farklı değildir. Coğrafya, insanlar , yer (mekân) ve zaman ile bunlar arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimdir.

Tüm Reklamları Kapat

Yani her ikisinin de öznesi insan, her ikisinin de temel ilişkisi neden-sonuç ve her ikisinin de zemini yer ve zaman.

Coğrafya farklı olarak insanın insanlık serüvenini (yolculuğunu) çevre ile ilişkisi üzerinden de değerlendirir. Bu nedenle tarih de coğrafya olmadan kavranamaz.

Gerek tarih gerekse coğrafyada ortak olan zemin zaman ve mekan olduğundan, iyi bir tarih ve coğrafya eğitiminin de buna uygun olması akla yatkın olanıdır. Yani saha çalışması her iki bilim dalı için olmazsa olmazdır.

Daha önce coğrafya ile ilgili kaynak önerisinde bulunmuştum. Tarih ile ilgili olarak da Prof. Dr. Halil İnalcık’ın kitaplarını önerebilirim. Umarım yararı dokunur. Sevgiyle...

Kaynaklar

 1. Prof. Dr. Halil İnalcık. (2019). Tarihe Düşülen Notlar Cilt Ii. Yayınevi: TİMAŞ YAYINLARI. sf: 624.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close