Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Tanrıyı kim yarattı?

1,867 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ali Mete İçen
Ali Mete İçen Felsefe Okuru

İnsanın algısında fiziksel sınırları vardır. Fiziksel sınırlarının dışında, matematiksel sınırları ve hepsini kapsayan biyolojik (mantık ve felsefe) sınırı vardır.

"Neden hiçlik yerine bir şeyler var?" veya "Tanrıyı kim yarattı?" sorusu, biyolojik sınırlarımızın dışında bir sorudur. Bu, doğuştan kör bir insana sorulan: "Sarı renk nasıldır?" sorusundan farksızdır ve anlamsızdır.

Bu Reklamı Kapat

Biyolojik sınır aşılabilir mi?

Evet. Gelişen nörobilim ile, bu sınırları genişletebileceğimiz düşünülüyor. Ancak henüz ne kadar genişletebileceğimizi veya sonucunda sorunuzun cevabına ulaşıp ulaşamayacağımızı bilmiyoruz.

1,492 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Sıradan Vatandaş

Bir önceki cevabın içindeki ''biyolojik sınır'' ifadesinin yanlış bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyim. Bugün insanlık bir her biri farklı nöronlar gibi çalışan büyük ortak bir zihin oluşturmuş durumda. Devamlı ve teknik imkanlar geliştikçe artan hızda bilgi paylaşımında bulunuluyor, ayrıca bilgisayarlardan da faydalanılıyor. Yani hayır bu sorunun cevabı ile ilgili zeka konusunda bir sorunumuz olamaz. Varsa da bu sınır biyolojik değil fizikseldir ki öyle ise bunu zaten anlayamayız. Soru da zaten temel mantık ile ilgili. Bir sayıyı sıfıra bölünce tanımlı bir sayı elde edemememiz ne kadar ''sınırlarımız'' ile ilgiliyse bu soru içinde o geçerlidir. Ancak kimsenin sıfır ile derdi yok gibi görünüyor.

''Tanrı'yı Kim Yarattı'' sorusu bir nedensellik problemi ile alakalı. Nedensellik her gerçekleşen olayın bir nedenin sonucu her nedeninde bir önceki nedenin sonucu olduğunu kabul eder. Bu kainatın işleyişi için sunulan açıklama Antik Yunan'dan beri gündemde. Neden bilmiyorum, bu neden-sonuç örgüsünün bir sonu olması gerektiği düşünülmediği halde başlangıcı bir ''ilk neden'' olması gerektiği yönünde düşünce var. Filozoflar buna zorunlu varlık, nedeni olmayan neden minvalinde isimler veriyorlar. ''Tanrı'yı Kim Yarattı'' sorusu buna yönelik. İlk neden zorunlu bir varlık olan ile açıklanıyorsa bu bir tutarsızlık oluşturuyor. Nedensellik örgüsü gerçekleşmek için kendi kuralını ihmal etmek zorunda kalıyor. Eğer her şeyin bir başlangıcı olması gerekiyorsa.

Bu Reklamı Kapat

Dinler bu nedensellik kuramına pek girmeden Tanrı mantık ötesi bir varlık olarak tanımlamaktalar. Gücü mutlak, bilgisi mutlak, geçmişi ve geleceği mutlak. Her şey Tanrı tarafından yaratılmıştır çünkü her şey yaratılmak zorundadır şeklinde bir argümana sahipler. Peki Tanrı'yı kim yarattı? Ya onu yaratanı? O zaman değişiyor, her şey yaratılması gerekmeyen bir yaratıcı tarafından yaratılmak zorundadır. Bu yaratıcı tamı tamına bilinemez, sınırları çizilemez, anlaşılamaz. Sadece onun ile ilgili fikir sahibi olunabilir, onun müsaade ettiği ölçüde. Tanrıyı kim yarattı? Tanrı tanımı gereği yaratılmak zorunda değil. Peki geri kalan her şey neden yaratılmak zorunda? Gene nedensellikte ki paradoksa düşüyor muyuz? Hayır, çünkü Tanrı nedensellik değil. Yaratılmak zorunda olan her şey Tanrı tarafından bu halde yaratıldı. Yaratıldıkları için yaratılmak zorunda olmalarında bir problem yok. Kısır döngü ama bir yerinden tutup inanılırsa döngünün tamamına inanılabilir gibi görünüyor.

1,179 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Mustafa Onurcan Ozbek
Mustafa Onurcan Ozbek Felsefe okudum 30 yaşındayım

Tanrıyı biz yarattık tıpkı şeytanları cinleri melekleri vb.. Bugünde sanatta yaratmaya türetmeye devam ediyoruz.Nedenlerin nedenleri doğurmasının nedeni muhtemelen evrenin sonsuzluğundan bizimde varoluşumuzun evrenin bir parçası olmasından kaynaklanır.Carl Sagan ın dediği gibi biz evrenin kendi kendisinin farkında olmasının bir yoluyuz bu bağlamda aklımızın yapısıda evrenle paraleldir insan aklını aşan birşey varolamaz.

227 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et