Sorulara Dön
2
Teoloji & Din Felsefesi

Tanrıya mutlak iyi demek, tanrıdan gelmeyen bir nesnel ve bağımsız olan iyi var ve bu tanrıyı kapsar mi demektir?

Tanrı mutlak iyi olduğu için mi iyilik vardır? Yoksa iyilik tanrıdan öte midir?

2
158 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, tanrıya iyi sıfatını yüklemek hatalı bir yaklaşımdır. Nitekim tanrı, iyiyi ve kötüyü yaratan olarak nitelendirilir. Yarattıklarıyla tanımlanan bir tanrının olması mümkün değildir. Zamanı yaratan tanrının zamandan etkilenmesi gibi. İyi ve kötü bizlerin sosyokültürel oluşumlarından kaynaklanan bir algıdır. Farklı toplumlarda yüze tükürmek saygı belirtisiyken bizim toplumumuzda yüze tükürmek terbiyesizlik gibi kötü bir algı oluşturur. Bu yüzden tanrıya, iyiyi ve kötüyü yarattığı için iyi veya kötü diyemeyiz. Onun varlığının bizim üzerimizdeki güven, sevgi gibi hissiyatlarından ötürü onu iyi olarak algılarız. Bu konuda insanların rasyonel düşünüp tanrıyı tanımlaması daha mantıklı. Tanrı yanılgısını okuyabilirsiniz.

155 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Merhabalar Batuhan İyiis

Sorunu cevaplamadan önce sunu sormalıyım. Hangi tanrı? Tanrıya bakıs acısı kulturden kulture, insandan insana o kadar değişiyor ki. Mesela satanistlere sorsan tanrı kötüdür, şeytan iyidir der. Semavi dinlerde tanrı mutlak iyidir, panteiste sorsan tanrı evrendir, ne iyidir ne kötüdür, ateistler inanmaz, deistler bilinemez cunku tanrı insanlarla iletişime gecmemiştir... Herkesin dusuncesi farklıdır yani.

Semavi dinlerden konusak gerekirse tanrının çok iyi bir varlık olduguna inanmıyorum acıkcası. Mesela yahudilik hakkında konusuylacak olursa, Hz Musa döneminde firavunun gunahkarlıgı yuzunden tüm mısır halkı cezalandırılmıştır hatta cocuklar ve bebekler bile. Hristiyanlıktada kadınların öğretmesine izin vermem, elini kesin tarzında cok barbarca metinlerde var. Muslumanlık içinde aynı kadınları çok kıcumseyen ve yine aynı barbarlıkta ayetler var. Yani bu semavi dinlerde ki tanrı sahsi fikrim dogrulukla ve iyilikle alakası yok.

SONUÇ:

tanrı denilen kavram fiziksel bir kavram olmadığı için arastırıp ölcemeyiz, bu yuzden tanrı tanımımız bizim kendi yorumumuzdur. Yani tanrı iyi oldugu için iyilik vardır demek yada mutlak iyilik tanrıdır demek kişisel inançtır. Eger ona inanıyorsan yada oyle tanımlıyorsan odur konu kapanır. Kendi yorumumsa semavi dinlerde ki tanrının iyi olmadığı yonunde.

148 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın