Sorulara Dön
1
Varsayımsal & Hipotetik

Tanrı'nın varlığının kanıtlandığını varsayarsak dinlerin akıbeti ne olur?

Dinler genel olarak inanca dayalıdır. İnanç da kesin olmayan bilgiye karşı duyulabilir. O zaman tanrı'nın varlığı bilimsel olarak ispatlandığında inanç esaslarına dayalı dinlerin sisteminde bir çöküş olur mu?

4
Anonim 1
382 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Aslında dinlerin ve Tanrı inancının kanıtsız olma anlamında inanca dayanması gerektiği fikri çoğu insanın düşündüğünden daha modern bir fikir. Yüzyıllar boyunca Tanrı hakkında yazıp çizen filozofların ortak görüşü Tanrı inancının bariz ve makul şüpheye yer bırakmayan bir şekilde kanıtlanabileceği yönündeydi. Antik Çağ'ın yanı sıra Orta Çağ ve Yeni Çağ'da da en meşhur filozofların tamamı bunu bir şekilde var sayarlar. Tanrı'nın varlığının aklı başında herkesin kolaylıkla bunun doğruluğunu görebileceği şekilde kanıtlanabilir olduğu hem İslam felsefesinin belli kollarında, hem de Katolik Kilisesi'nde standart görüş gibi görünüyor. Bu nedenle kesin kanıtın dahi dini inançla bağdaşmaz olduğundan emin değilim ben. Dini inançla bağdaşmaz olan nokta Tanrı'ya dair her şeyin akıl tarafından kavranabileceğinin iddia edilmesi olurdu. Ama Tanrı'nın var olduğunun bilinebilir olduğunu iddia etmek Tanrı'ya dair hiçbir gizemin kalmadığını söylemek olmazdı. Dolayısıyla belli açılardan 'inanç' Tanrı kanıtlansa da hala muhafaza edilmiş olurdu.

Sorulan soruya dair bazı ufak tefek problemlerden bahsederek yanıtımı bitireyim:

1. Bir şeyin bilimsel kanıtının kesin olduğu varsayımı doğru değil. Bilim yanılabilirlik içerir. Çoğu bilimsel kanıt olasılıksal ve dolayısıyla revize edilebilirdir.

2. Tanrı kanıtlansa bile bu hangi dinin doğru olduğunun kanıtlanmasını gerektirmezdi. Dolayısıyla belki Tanrı'nın varlığı kanıtlansaydı bile dinlere duyulan inanç sayesinde dinin soruda bahsedilen, kanıtlanmamış olma anlamındaki 'inanç' yönü varlığını sürdürebilirdi. Ancak belirttiğim gibi, inancın bu şekilde anlaşılması gerekmiyor. 

3. Dinler kanıtlanabilseydi dahi inanç doğruluğunu kanıtlayabildiğin şeyin tamamen kavrayamadığın taraflarını doğru kabul etmek olarak görülebiliyor inanç ve akıl ilişkisine dair literatürde. Mesela Tanrı'nın var olduğunu ve Hristiyanlık'ın hak din olduğunu gösteren gerekçelere sahip olduğumuzu düşünen bir Hristiyan üçlemenin/teslisin akılla kavranamayan bir şey olmadığını düşünüp buna inanabilir. Bu tür bir inanç dolaylı yoldan gerekçelendirilmiş olsa da bilinmeyene duyulan bir inanç olurdu her halükarda. Benzer bir şekilde İslam'ın hak din olduğunu düşünmek için iyi gerekçelerimiz olduğunu düşünen bir Müslüman da kader meselesini çözememesine rağmen inanmaya sahip olduğu gerekçeler ışığında devam edebilirdi. Bu durumda dinin doğruluğu olmasa da dinin spesifik doktrinlerinin doğruluğu soruda bahsedilen anlamda inancın nesnesi olduğundan denilen anlamda dini inancın var olması yine mümkündür.

332 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Tanrı eğer varsa kusursuz olmalıdır ve gönderdiği din de kusursuz olmalıdır ancak elimizde kusursuz bir din göremiyorum

her birinde çelişki bilime aykırılık içeriyor

her hangi bir mucize günümüzde yaşanmıyor

204 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Yaşadığımız şu zaman diliminde, dört binin üzerinde aktif din bulunuyor gezegenimizde. Mantıksal olarak yaklaştığımızda her aktif dinin bir de aktif tanrısı olacaktır. Bu tanrıların yaşları, 'dünya görüşleri' dilleri de farklı olacaktır. Birbirleriyle 21. Yüzyıl ölçütleri içinde anlaşabileceklerini düşünmek bile mizah ötesi.

Yaklaşık, altı bin yıl önce din savaşlarının yazılı kayıtlarına Sümer tabletlerinde rastlıyoruz. Göbeklitepe'yle ilgili bilgilerimiz arttıkça din savaşları tarihinin daha gerilere gideceğini düşünebiliriz...  

Kaynaklar İkenderiye Kitaplığının yok edilmesiyle, Hypetia'nın öldürülmesiyle günümüz uygarlığına çok geçikmeli ulaşıldığını yazıyor... Bu engel, doğa dinlerinden Hıristiyanlık'a geçiş yıllarında oluşuyor. Dünyada uygarlık gelişimini engelleyen din savaşlarının sayısını bilmemiz olanaksız...

Şimdilerde dört bin küsur tanrının 'gerçekliğe doğuşunu" düşünmek bile akla neler getiriyor... Kâbus gibi bir şey...  

Esen Yel / 07 Haz 2019

181 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Tanrı kavramı veya varlığı soyut bilgilere dayanmakta, soyut bilgilerle açıklanmaktadır. O nedenle bilimin konusu değildir.

Şayet olur da bir gün bu konuda somut bir veriye ulaşılırsa, işte o zaman bilimin ilgi alanına girer ve bu konuda gerekli araştırma yapma zorunluluğu doğar. Durum böyle olunca da Tanrı'yı gerçek anlamda tanımlayan dinler sonsuza değin yaşarlar. Diğerleri ise çöpe gider.

149 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın