Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Tanrı bize neden benzememeli (bilinçsel, duygusal, fiziksel olarak)?

Arkadaşlarım ayet var tanrı ruhundan üfledi diyor. Alimler tam zıttını söylüyor. Ayetler mi çelişiyor yoksa mantıksal sıkıntı mı var ne bu tantana?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tanrısallık düz mantık ile ulaşılabilecek bir olgu değil. Dikkat edilirse tanrı ya tanrisalliga ait ifadeler SEMBOLIK tir. Bu nedenle ilk anlamıyla değerlendirmek mümkün olmaz genellikle. Bu, aslında bizim kuantum fiziğini bir oturuşta anlama iddiamız a benzer. Bir konuyu anlamak için Nasıl süreçler gerekiyorsa tanrisalliga ya da inançlara ait konular da o inanış şekline özel kavrama süreci gerektirir.

Teorik olarak, sonradan tasarım sonucu oluşmuş bir ŞEY, onu tasarlayan cinsinden olamaz, nitelik olarak onunla kıyaslanamaz.

Tanrısallık için de bu geçerlidir. Hatta bir üst boyutta bir varlık olsa da bu yine geçerlidir.

Tanrının ruhundan üflemesi de yöne düz mantık anlaşılamaz. Bunu söyle anlamaya çalışalım: Biz, kendi nefesimizden üfleyince hücrelerimiz can buluyor diyelim. Bu yanlış mı hayır. Ama bunu onlara anlatamayiz. Eğer böyle bir gereklilik söz konusu ise, o boyuttaki değerlere olgulara benzeterek açıklamaya çalışırdık. Anlamasa da sorun etmezdik.

Biz henüz boyut farklılıklarını tanrısallık ile karıştırıyoruz. Bu nedenle tanrisalliga anlamada, kendi şartlarını kesin, kapalı, tek zanneden bir hücre gibiyiz. Din ve inançtan bağımsız olarak, içinde bulunduğumuz boyutun tekil izole mutlak olmadığını anlamak zorundayız..

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcılığı baş döndürücüdür. Kendi küçük evreninizi yaratır ve istediğinizi yaptırabilirsiniz.”
Vint Cerf
Geri Bildirim Gönder