Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sünnet derisi restorasyonu mümkün müdür?

Sunnet restorasyonu ile giden sinirler geri gelmeyecek tabiki ama sunnet yuzunden penis basinda olan keratinizayson kaybolurmu yani dekeratinizayson ic deri uzadigi icin ekstra mukozal doku ile cinsel hazza glide action ile bir katkisi olurmu kisaca bize sorulmadan yapilan bu islemden bi nebze olsun geri donulebilirmi ?
5,290 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçeriğe yönelik akademik veya güvenilir kaynaklar sunulmamıştır.
0
Oğuzhan Kılıç
Restorer - 8 aydır

Sünnet derim glansımı kapatacak kadar restorasyonda ilerlemiş biri olarak restorasyonun her açıdan (zevk, sağlık, psikoloji) yararlı olduğunu söyleyebilirim. Konuyla ilgili vermiş olduğum kaynağı inceleyin, ben bu kaynak sayesinde araştırmalarım sonucu restorasyona karar verdim ve bu deneyimden çok memnun kaldım. Sizden zorla geri alınanı mutlaka alın. Tükürük bezleri nasıl dilimizi sıcak ve nemli tutuyorsa sünnet derisi de aynı şekilde penis başını nemli ve kaygan tutuyor.

746 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Foreskin Restoration Türkiye. Sünnet Derisi Restorasyonu Türkiye'de. (12 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 12 Kasım 2021. Alındığı Yer: Gerçek! | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Mert Çağal
Mert Çağal
1,471 UP
Araştırmacı

Tabi ki de Sünnet derisi restorasyonu mümkündür. Sünnet sırasında, penis başını örten penis önderisi kesilmektedir. Penis önderisi glansın üzerini tamamen kaplayan hassas bir dokudur. Önderi sayesinde penis başı nemli, sıcak ve kaygan[1] olmaktadır. Ancak sünnet edilen penis bu koruyucu deriyi kaybederek nasırlaşmış hale gelmektedir. Bu nasırlaşma durumuna keratinizasyon denmektedir.

Sünnet derisi restorasyonu penis başını yeniden deriyle örterek nem, kayganlık ve sıcaklık özelliklerini geri getirmektedir. Bu sayede penis başındaki nasırlaşma durumu da ortadan kalkmaktadır. Sünnet derisi restorasyonu penise yeniden kazandırdığı özellikler sayesinde aynı zamanda cinsel hazzı da geri getirmektedir. Sünnet nedeniyle kaybedilen cinsel işlevlerin tekrar elde edilmesiyle birlikte sünnetin kaybettirdiği cinsel haz da büyük oranda geri gelmektedir. Kısacası sünnetin zararlarını tersine çevirmek isteyenler için restorasyon en doğru seçenektir.

Tüm Reklamları Kapat

Penis önderisi aynı zamanda penis-vajina uyumluluğu açısından önemli işlevlere sahiptir. Penis önderisi sayesinde penis başı, vücut sıcaklığı olan 36 dereceye yakındır. Tıpkı vajinanın içi gibi vücut sıcaklığı olan 36 dereceye yakın olan penis cinsel ilişkide boşalma kontrolü sağlamaktadır. Ancak sünnetli bir penisin baş kısmı açıkta olduğundan dolayı oda sıcaklığı olan 25 derece civarındadır. Bu nedenle sünnetli erkekler vajinaya giriş yaptığında ani bir sıcaklık değişimi yaşamaktadır. Bu sıcaklık farkı nedeniyle bir şok etkisi yaşanmakta ve sünnetli erkekler çoğu zaman erken boşalmaktadır. Ayrıca sünnetli penisin başı nemini ve ıslaklığını da kaybettiğinde dolayı doğal kayganlaştırıcı özelliğini de yitirmiştir. Yani sünnet yalnızca sıcaklık anlamında değil kayganlık anlamında da penis-vajina uyumluluğunu bozmaktadır. Bu nedenle sünnetli erkekler ilişki öncesinde penis başını tükürükleme ihtiyacı hissetmektedir. Dolayısıyla sünnetin zararlarını ve restorasyonun geri kazandıracaklarını bu çerçevede değerlendirmek gerekir.

Kaynaklar

 1. Mustafa Çağrı SAVAŞ. Prepisyum Özellikleri. (1 Ocak 2017). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: Türkiye Klinikleri | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close