Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Su1, su2, su3 vs anlamı nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

ifadesi Matematikte özel birimsel gruba denk gelmektedir. Matrisleri bilen biri için bu grup kompleks sayılardan oluşan matrislerin matris çarpımı altında birbirlerine dönüşümü ile ilintili gruptur. Matrisleri bilmeyen biri için aşağıda bu gurubu şöyle özetleyebiliriz.

Karesi bir olan gerçek sayıları düşünelim: . Bu denklemi sağlayan iki gerçek sayı vardır: . Bu iki sayıyı birbirleriyle çarpacak olursanız da gene bu iki sayıdan birini elde edersiniz. Eğer elimizde bir küme dolusu eleman varsa ve bu kümedeki elemanlar bir işlem altında gene kendilerine dönüşüyorlarsa elimizde bir grup var deriz, kümesinin çarpım altında sağladığı grubun adı da , İngilizce adı cyclic group of order 2.

Mutlak değerinin karesi 1 olan karmaşık sayıları düşünelim: . Bu denklemi sağlayan sonsuz tane karmaşık sayı vardır: , . Örneğin, . Bu karmaşık sayıları birbirleri ile çarpacak olursak gene bu karmaşık sayılardan birini elde ederiz, bu grubumuza da denir, yani birim grup.

Eğer matrisleri bilmiyorsanız bundan sonrası bi derece zor gelir ama kısacası düz sayılar için dediğimiz grubun matrisler için devamı diye gidiyor. Eğer matrisleri biliyorsanız da, ifadesini sağlayan boyutundaki kare matrislerinin matris çarpımı altında sağladığı grup oluyor! Eğer ayrıca bu matrislerin determinantı 1 ise de bu gruba diyoruz!

Bu kadar matematiksel açıklamadan fiziğe gelirsek olayın özü şu: diye gösterilen objeler birbirleriyle çarpıldığında büyüklüğü değişmeyen gibi objelerdir! Kuantum mekaniğinde olasılıkla ilintili objelerle çalışırken, olasılığın toplamının her zaman 1 kalabilmesi için birbirleriyle çarptığımızda büyüklüğü değişmeyen objelere ihtiyaç duyarız!

Yani olasılığın korunmasının matematiksel yolu bu objelerle çalışmaktır!
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia Cyclic group
  2. Vikipedi Özel birim grup
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazıları insanın gezegenimizdeki en tehlikeli hayvan olduğunu söyler. Bu kişilerin hiç kızgın bir kedi görmedikleri açıktır.”
Lillian Johnson
Geri Bildirim Gönder