Sorulara Dön
1
Teoloji & Din Felsefesi

Su yapısı gereği ıslaksa ve suyu ıslatan bir şey yok ise Tanrı neden yapısı gereği yaratılmamıştır argümanına karşı çıkılıyor ?

.

3
Anonim 1
266 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba.İlk okuyuşta mantıklı gibi görünüyor ancak yola çıktığınız varsayımınız sıkıntılı,tanrı ile suyun kıyas kabul edilmesi, sıkıntılı; sıkıntılı değil absürd.Öncelikle su polimer bir yapı.Yani suyun yapısını kavrayabiliyoruz.Biliyoruz ki hidrojen var,işte oksijen var vesaire,bunlar bağ yapıyor ve su ortaya çıkıyor.Tanrı için "tanrı" kelimesinden başka bir bilgimiz yok.Ayrıca su polimer yapı olduğu için ancak polimer yapıda olduğu zaman ıslaktır.Yoksa,tek başına ne Hidrojen ıslaktır ne de Oksijen.Bunlar gazdır yahu! Tanrı polimer bir yapı ise eğer,önce bunun yapısına bakmamız gerekirdi.Evvet,gördüğünüz gibi bilim ile dini açıklamaya çalışmak veyahut bilimi baz alarak dogmalara yönelmek bu gibi güçlü soruların cevaplarını bilmeyi de gerektiriyor."Suyu ıslatan bir şeyin olmaması" ise sadece bir kelime oyunundan ibarettir.Ne demektir ki ıslanmak? Islaklık, salt suyun bir yüzeye temas etmesi suretiyle oluşturduğu bir birliktelikse eğer,zaten bunu sudan başka bir maddenin yapmasını bekleyemeyiz.Dolayısıyla suyu suyla ıslatmak demek, yani, doğru olmayan bir ifadedir.Çünkü bir yüzeyin ya da başka bir şeyin ıslanabilmesi için önce kuru olması gerekir.Su kuru bir madde olmadığı için önermeniz yanlıştır.

Argüman yapısı gereği eytişimsel olarak bilim-din arasında bir bağlantı kurmaya meyilli.Bilindiği üzere bilimin kendisi materyalisttir zaten.Bu argümana verilecek anti-argüman,maddeci bir bakış açısıyla olmalıdır dolayısıyla.Maddeci bir bakış açısıyla teistik yargılara varılan bir argümanda; yine maddeci bir yaklaşımla anti-argüman ile karşılık verilmesinden daha doğal çok az şey bulunur.Sorulan “Su yapısı” kelimesi ile teistik kavramı arasında nasıl bir bağlantı kurulacağı da,ayrıca anlaşılamamıştır.Burada zannediyorum ana mantık problemi,bilim ve din’in diyalektik bir çözümlemeyi gerektirdiği yanılgısı vermesi; bilim ile din zıt kavramlar değillerdir.İki şeyin zaman zaman çelişmesi zıt kavramlar olduğunu düşündürebilir,doğruluk payı da yok değildir.Ancak bilim-din özelinde bu bizi yanıltır.Çünkü bilim ve din kendi içlerinde ayrı ayrı proseslere bölünür.

492 görüntülenme
4
Paylaş
4

Ben olaya biraz daha farklı bir açıdan yaklaşacağım. Bu argümanı biraz daha ilerlettiğimizde materyalist bir noktaya varıyor. Şimdi "Tanrı'yı kim yarattı diye soramazsınız, suyu kim ıslattı diyemeyeceğiniz gibi. Suyun ıslaklığı kendinden." diyorlar ya. İyi de bu teistik değil materyalist bir argüman olur. Suyun ıslaklığı "kendinden" ise demek ki bir Tanrı'nın o özellikleri vermesine gerek olmadığını yani Tanrı'ya gerek olmadığını kabul etmiş oluyorlar. Yani Tanrı'ya karşı çıkmak için kullanılan bir argümana cevap vermek için kullanılan karşı argüman aslında materyalizmi destekleyen bir argüman.

102 görüntülenme
0
Paylaş
0

Arkadaşım, önce soru cümlenin mantıksallığı, sözcük yapısı, dizilişi ve anlamı feci bozuk. Cümleni bir kez daha dikkatle okuyup bakarsan. ".... tanrı neden yapısı gereği yaratılmamıştır..." diyorsun. Yaratılmış bir tanrıdan söz ediyorsun, farkında mısın?. Burada cümlenin ve anlamının gelişine göre sözcüklerin dizilişi, ".... tanrı neden yapısı gereği yaratmamıştır..." olmalıydı. Cümlenin öznesi belli değil, hatta yok. Özne Tanrı olmalıydı, ama anlaşılmıyor. Güya, tanrının ıslaklığı ve suyu neden gerektiği gibi yaratmadığı argümanına karşı çıkılmasına itiraz ediyor gibisin. Dediğim gibi bu cümlenin mantıksal yapısı ve anlamı son derece bozuk olması bir yana, bilimi ilgilendiren konularda, işin içine "tanrı" ya da tanrıları" soktuğunda böylesi bir karışıklık olması, son derece doğal. Çünkü bilim materyalisttir ve metafizik tanrılarla hiç bir bağlantısı ve ilgisi yoktur. Ayrıca ıslaklığı ve suyun ıslaklığını neden sorun ediyorsun hiç anlaşılmıyor. Dünya koşullarında, şarap dahil bütün sıvılar ıslaktır. Bunda ne var?Kolay gelsin İ.U.

114 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et