Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Şu ançin sınırları içerisinde bulunan türk piramitleri gerçekten bahsedildiği gibi türklere mi ait ve bu konuyla ilgili detaylı araştırma var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hayır, Çin Piramitleri Türklerce ya da Çin'in kuzeyinde yaşamış herhangi bir bozkır kültürünce yapılmış değil. Hepsi tarihleri gayet iyi bilinen, zaten uzun zamandır Çinli kronik yazarlarınca kayıtları tutulmuş antik Çin krallıklarının önemli devlet adamları, imparatorlar, imparatoriçeler ve hatta cariyeler için inşa edilmiş anıt mezarlar, diğer deyişle süslü mozolelerdir. Üstelik bölge her nedense bütün sosyal medya mecralarında bir zamanlar meşhur edildiği şekilde girişi yasak bir alan da değil, yıllardır ziyaretçi alan bir turistik uğrak. Sinologlar ve Çin tarihçileri tarafından gayet iyi bilinen bir yapılar kompleksi. Ortada gizli saklı hiçbir şey yok.

Özellikle Han hanedanı bayrağı altında, ilk imparator Qin Shi Huang'ın otokratik lider kişiliğinin emrinde kılıçla birleştirilen antik Çin feodalitesi derhâl kendine bir lider kültü yaratma çabasına girişmişti. Sonradan bütün Çin entelektüelleri tarafından eleştirilecek Qin Shi Huang'ın kendi adına yaptırdığı mozole, Maoling, piramit yapılarının en bilineni olup geometrik şekliyle değil, içinde barındırdığı binlerce sunî asker figürüyle, imparatorun kabrini ebediyen gözleyen terracotta ordusuyla meşhurdur. Her ne kadar Çin'de anıt mezar inşa etme geleneği Neolitik çağa kadar takip edilebilse de Qin Shi Huang ve şaşalı mezarı, binlerce yıl sürecek bir lider kültünün önderi olarak sonraki birçok Han imparatoru saltanatı boyunca bir gelenek yaratacaktı. Öyle bu adet sonradan Kore'deki Goguryeo krallarına bile örnek teşkil edecek, ta Tangut imparatorları dönemine kadar yer yer tekrar su yüzüne çıkacaktı.

Bugün elimizdeki bulguların hiçbiri şimdiki Çin'in Shaanxi eyaletinde tarihî Han hanedanının Guangzhong Yaylası'nda serpiştirilmiş piramit şeklindeki yapıları Türklerle ilişkilendirmez. Aksine bu geleneğin başlatıcısı olan Qin Shi Huang'ın kendi dönemindeki en önemli politik rekabetlerinden birinin Türk kültürünün köklerinden kabul edilen Xiongnu chanyu'su Touman'a (MEB eserlerindeki adıyla "Teoman") karşı verilmiş olması büyük bir ironi olsa gerek. Piramitlerin ne gelenek ne tarih ne de somut inşaat açısından Türklerle bir ilgisi yoktur, haklarındaki temel bilgiler uzun zamandır açıkça bilinmektedir.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Chinese pyramids
  2. Qin tomb
  3. Records of the Great Historian, Sima Qian "When the First Emperor ascended the throne, the digging and preparation at Mount Li began (..) "
  4. Massive Pyramid, Lost City and Ancient Human Sacrifices Unearthed in China
  5. The Chinese Pyramids and the Sun "Chinese pyramids are ancient burial mounds of several early emperors and empresses of China and their relatives. Many pyramids are located near Xi'an, in Shaanxi Province."
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Uzağa gitmek istiyorsan, birlikte gidelim.”
Afrika Atasözü
Geri Bildirim Gönder