Paylaşım Yap
Sorulara Dön
3

Starbucks'ta buluşmak daha mı havalı? Neden?

400 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Etmedim. Çünkü ortada merak edecek bir şey yok. Bunun cevabı çok belli. Arkasında gayet belirgin ve haklı sosyal, kültürel, pratik, ekonomik sebepler var.

Şöyle ki:

Günümüzde dünyada çok fazla bilgi, ulaşım ve haberleşme olanağı, çok fazla kişisel zevk, doğru, kabul ve yaşam anlayışı var. Yani çok fazla doğru var. O kadar fazla ki bu doğrular artık birbirleriyle çelişecek seviyede sıkışmış ve yakınlar.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenle de artık herkes fazla bireysel. Herkes yalnız. Çünkü herkesin zevkleri, anlayışları, doğruları farklı.

İşte böyle bir iklimde insanları ortaklaştıran ve dönemin ruhunu yakalama becerisini gösteren üretimler, bu söz konusu yalnızlık ve farklılık durumunu ve hissini ortadan kaldırıyorlar. Ve en önemli nokta, birbirinden tamamen farklı milyonlarca insanı ortak bir zevkte buluşturma misyonunu üstlenip başarıyorlar. Bu şekilde de belirli bir dönemi ve yaşam anlayışını temsil eder hâle geliyorlar.

Starbucks'ın numarası nedir? Kahveye lezzet katmak ve kahveyi, al-git şeklinde sunmak.

Kahve aslında direk suyla pişirilip sunulduğunda gayet yavan bir içecektir. Starbucks kahveye süt, köpük, çikolata, krema, karamel, nane vs. kattı. Onu lezzetlendirdi. Eskiden sadece yetişkinler kahve içerdi. Starbucks kahveyi, gençlerin hatta çocukların içebileceği hale soktu. Ve kahve eskiden masaya oturularak içilirdi. Starbucks ile kahve, alınıp gidilirken içilebilen bir duruma geldi. Tüm bunlara ek olarak şık kafeteryalar, dünyanın her yerinde aynı menü, aynı içerik ve lezzet, belirgin bir imaj, nereye giderseniz gidin aynı tadı, dokuyu, havayı sunma gücü.

Tüm Reklamları Kapat

Bu bağlamda Starbucks zaten zekice bir formül sunuyor. Ama dediğim gibi esas numarası, farklılıkları ortadan kaldırma becerisi. İşte Starbucks gibi sayısız üretim bu anlamda aynı vaadi sunuyor: Dönemin insanının, artık var olmadığını sandığımız ortaklıklarını bulma. Hiç tanımadığınız yüzlerce, binlerce insanlar bir sinema salonuna, bir futbol stadına, bir konser alanına girdiğimizde nasıl aynı heyecanı, coşkuyu, üzüntüyü, hevesi yaşıyorsak milyonlarca insan Starbucksta aynı ortaklığı yaşıyor. Aynı lezzet, aynı estetik, aynı doku, aynı duygu.

Bu beceri çok değerli işte. Hangi mecrada olursa olsun. Burger King, BMW, Dior, Apple, Coca Cola, İnstagram, hepsi aynı şey. Lionel Messi'yi, Katy Perry'yi, Keanu Reeves'i sevmekle, karamel Latte'yi sevmek aynı şey aslında. Dönemi temsil eden ortaklıklar.

Özetle... Bu kadar yalnızlaştığımız bir dünyada bizi yakınlaştırmayı başaran her şey değerlidir. İstediği kadar basit bir şey sunsun. Starbucks'ta bunu hakkıyla başaran bir marka.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close