Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
45K UP
Üye
2

Soğuk su bazik özellik gösterir mi?

741 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çınar Civan
Bilim Araştırmacısıyım

Burada önemli nokta suyun nasıl bir su olduğunu bilmek. Eğer bahsettiğiniz su saf su ise pH değeri "7.0" yani nötr olacaktır. Eğer içme suyundan bahsediyorsanız durum değişebilir. Suyun markasına bağlı olmakla beraber "7.5 ile 8.7" arasında pH değerleri söylemek mümkündür. Örneğin "Nestle isimli markanın suyunun pH değeri 7.68" iken "Gürpınar isimli markanın suyunun pH değeri 8.86" olarak ölçülmüştür.[1] Bunlar bazik değerlerdir. Hatırlatma yapmamız gerekirse sıcaklığın ve koşulların normal olduğu bir yerde (25°C) pH 7 nötr, 7'den 14'e kadar olan tüm pH değerleri bazik, 7'den en alt noktaya kadar olan pH değerleri asidiktir.[3] Yani markalı tercih ettiğimiz sular bazik özellik göstermektedir ve tavsiye edilen içme suyu ise bazik olması yönündedir. pH değeri 8 ve üzerinde olan suların tercih edilmesi önerilmektedir. Çeşme suyuna gelecek olursak çeşme suyunun pH değeri "6.5" ile "9.5" aralığında kalmaktadır. Dolayısı ile hem asidik hem bazik özellik gösterebilir.

Şimdi sorunun asıl kısmına gelecek olursak, suyun pH değerini sıcaklık etkiler mi? Evet, etkiler. Buraya "mt.com" adresinde paylaşılmış bir yazıyı alıntılıyorum. "Sıcaklığın pH üzerindeki başka bir etkisi de pH ölçeği ile ilgilidir. pH değeri için yaygın uygulama 0-14 ölçeğinde ölçülmesidir. Burada iyi anlaşılmayan nokta ise ölçeğin sadece 25°C’lik standart sıcaklıkta geçerli olmasıdır. Yüksek sıcaklıklarda durum değişir ve yaklaşık 125°C civarında pH ölçeği aslında 0-12 olur. Bu, artık pH 6’nın nötr pH, pH 7’nin ise baz olması demektir."[2] Bu yazıya göre saf su "pH 7" bazik özellik sergileyecektir. Fakat bu sıcaklığın "125°C" civarına olduğu varsayıldığında çıkan bir sonuç. Yani soğuk su değil sıcak su (saf su) bazik özellik sergileyebilir diyebiliriz. Ayrıca su sıcaklığı pH harici başka diğer değerleri de etkilemektedir.[4]

Tüm Reklamları Kapat

109 görüntülenme

Kaynaklar

 1. mavikadin.com, et al. Suların Ph Değerleri. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: mavikadin.com | Arşiv Bağlantısı
 2. www.mt.com. Proses Dışı Ph Ölçümleriniz Sizi Yanlış Yönlendirebilir. (25 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: www.mt.com | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Ph - Vikipedi. (19 Nisan 2006). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 4. Ali Eslem KADAK, et al. Su Sıcaklığının Diğer Su Özelliklerine Olan Etkileri. (16 Aralık 2017). Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: dergipark.org.tr | Arşiv Bağlantısı
 5. Murtaza ÖLMEZ, et al. Su Ürünleri İçin Ph’nın Önemi. Alındığı Tarih: 11 Ağustos 2022. Alındığı Yer: dergipark.org.tr | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Astral Seyahat Mümkün mü?
Astral Seyahat Mümkün mü?
Uçakta Cep Telefonu Neden Yasak?
Uçakta Cep Telefonu Neden Yasak?
Dünya Boş mu?
Dünya Boş mu?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Çocuk Kral: Tutankhamun'un Laneti Gerçek Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close