Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
2

Soğuk bölgelerde insanlar beyaz tenli iken sıcak bölgede insanlar koyu tenli ama güneş ışığı beyaz rengi yansıtıyor koyu rengi emiyor peki nasıl?

Ama güneş ışığı beyaz rengi yansıtıyor koyu rengi emiyor peki beyaz tenliler nasıl ısınabiliyor koyu tenliler nasıl soğuyabilir.

3
159 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Aslında beyaz ve siyah renkler arasında böyle bir kavramın olduğunu bilsekte ten renklerinde durum farklı oluyor. Yani beyaz güneş ışığını emer siyah yansıtır . Ben bu durumu vüdun terlemesi (soğuması) ile bağdaştırıyorum anlatmak istediğim şey sıcak veya soğuk bölgelerde insanın vücut ısısısını koruması gerek(homeostasi) sıcakta terlemeye ihtiyacı var vücudun soğuması için ; bu yüzden daha çok güneş ışığını yansıtması gerek , soğukta ise vücudun normal sıcaklığını koruması için güneş ışığını emmesi gerekmektedir .

237 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Evrim daha cok adapte olani devam ettirir. Eger her zaman gunes altinda kalinacagini dusunursek sicak bolgelerde beyaz renkli olan daha avantajli gorulsede. Canlilarin gunesten kacinabilecegini dusunursek. Daha cok radyasyon yayan ve boylece enerjisini daha cok bosaltabilen siyah daha cok avantajli olacaktir. Norveclilerin isiyi korumak icin bembeyaz Afrikalilarin isiyi salmak icin koyu renkli olmasi bence bu yuzdendir. Koyu renk tenlilerin cok cabuk usumesinin nedenide buna baglidir.

http://physics.bu.edu/~redner/211-sp06/class23/class23_transfer.html

....

Thermal Radiation

Energy transferred by thermal radiation is transferred in the form of electromagnetic waves. Often this is infrared radiation, but it can also be visible light or radiation of higher energy.

Thermal radiation is relatively safe, and is not the dangerous nuclear radiation associated with nuclear bombs, etc.

We, and everything around us, are continually absorbing radiated energy, and radiating it away again. When everything is at the same temperature, the amount of energy received is equal to the amount given off and no changes in temperature occur. Hotter objects emit more energy than they absorb, and colder objects absorb more than they emit.

The net rate at which an object radiates energy depends strongly on temperature. For an object with a temperature T (in Kelvin) and a surface area A, the net rate of radiated energy is:

Pnet = Prad - Pabs = σεA(T4 - Tenv4)

where Tenv is the temperature of the surrounding environment, and

the Stefan-Boltzmann constant σ = 5.67 x 10-8 W/m2

ε is known as the emissivity. It is a measure of how efficiently an object absorbs and emits radiated energy. Highly reflective objects have emissivities close to zero. Black objects, on the other hand, generally absorb and emit radiation very well, and have emissivities close to 1. An object with ε = 1 is called a perfect blackbody,

The best absorbers are also the best emitters. Black objects heat up faster than shiny ones, but they cool down faster too.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

deri rengini belirliyen sadece vücudumuzda bulunan melanin pigmentinin azlığı ve ya çok olması karar veriyor sıcak bölgelerde güneşden gelen morötesi ışınların daha çok olduğundan melanin pigmenti parçalanıyor ve ten rengimiz değişiyor yani önce sıcak olmalı ki ten rengi değişsin vücudumuz soğumak içinde basit terleme dediğimiz şeyle soyuyor

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Güneşte Kalınca Neden Derimizin Rengi Kararıyor . (09 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, arzudan bağımsız mantıktır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku