Sorulara Dön
1
Teoloji & Din Felsefesi

Sizce dinler gerçek midir?

Yani (eğer var ise) yüce yaratıcı neden bize hep din göndermeye ihtiyaç duysun ki?

Sizce dinler gerçek midir?
2
Anonim 1
2,311 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Selam Eyüp,

Herhangi bir dini inanca mensup olmadığımı söyleyerek söze başlamak istiyorum, bu yüzden şahsî kanaatimin bir tanrının söz konusu olmadığını bilmenizi isterim.

Çoğu dînî görüş, sorduğunuz bu sorunuzu cevaplama zahmetine girmeden önce reddetmeyi seçecektir. Sebebini ise "bizim tanrımızın hiçbir şeye ihtiyacı yoktur" diyerek açıklayacaklardır, tanrının din göndermesinin sebebi bizim iyiliğimizi düşünmesindendir diyeceklerdir. Mutlaka bu noktada eleştirebileceğimiz, sorgulamaktan kendimizi alıkoyamayacağımız birçok başlık bulunuyor, bu soruyla alakaları olmadıkları için onları geçiyorum.

Sorunuza tekrar dönelim: "tanrı neden bize din gönderiyor?". Bununla aynı doğrultuda ilerleyen bir başka soru da tanrının bizi neden yaratığı sorusudur. Bu soruları İslam dini için Zariyat Suresi 56. ayetle cevaplayabilirim: "Cin ve insanları ancak, beni bilip itaat, ibadet etmeleri için yarattım". Hadis kaynaklarında da tanrıyı tanımamız için yaratıldığımız söylenir. Evreni, özellikle de dünyayı, bir gösteri alanı gibi düşünebilirsiniz, tüm evreni yarattıktan sonra bizi ve cinleri yaratıp onu tesbih etmekle, aramakla, ona tapmakla mükellef kılınıyoruz.

Diğer 2 büyük dini incelemek için şu ayete bakabiliriz: "Tanrı, 'Kendi suretimizde, kendimize benzer insan yaratalım' dedi, 'Denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, evcil hayvanlara, sürüngenlere, yeryüzünün tümüne egemen olsun'." Tanrı evreni, dünyayı, diğer canlıları yarattıktan sonra kendi suretinde, yarattığı her şeye egemen olacak olan insanı yarattı ve onlara "çoğalın" dedi. Bu kısımlarda da bilimsel olarak sorgulanabilir ve -bence- yanlışlanıp yok sayılabilir ayetler bulunuyor, bu konuyu da geçiyorum.

Neredeyse tüm dinler ve inançlar temel olarak bu iki esas üzerine oturtulmuş durumda. Tanrı, onun yaratabileceklerini görelim, ona hayran kalalım ve ibadet edelim istiyor. Bunları isteyen tanrı aynı zamanda egoya ve hiçbir ihtiyaca sahip olmuyor hatta insanları cennetine koymak isteyecek kadar da cömert(!) oluyor. Ben, tanrının egoya ve tatmin edilme ihtiyacına sahip olmadan değil insanı, ona tapınacak bir meleği bile yaratacağını düşünmüyorum. Kuran'da, insanlardan önce meleklerin tanrıya tapındıkları yazar. Tek işleri tanrıya tapınmak... garip geliyor bu durum bana. Bizi cennetine almak istemesine gelince: eğer her şeyin sebebi tanrı ise sahip olduğumuz ve adına kötülük dediğimiz tüm hayvanî dürtülerimizi yaratan, asla eşit olmadığımız birer hayata dolayısıyla sınava sokan, sadece cenneti ve iyiliği yaratıp bize o şekilde de kendi hünerlerini göstermek varken ona tapmayanları -belki de onu bulamayanları- cehennemine koymayı planlayan... zaten kendisi. :) İnanmamamı sağlayan, gerek İslam gerekse diğer dinler ve inançlar özelinde daha birçok sebep var -tanrının ismi kullanılarak meşrûlaştırılan cinayetler, mesela Talkan ve Curcan, gibi- ama hepsini yazmaya gerek duymuyorum.

Umarım cevabım sizi tatmin eder.

Sağlıklı günler dilerim.

2,415 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (7)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Ben bir agnostiğim ve bunun ispatlanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum çünkü seneler uzadıkça teoriler artıyor ve biz her zaman kesinlikten yanayız.

Bana bütün dinler uydurma geliyor çünkü hepsi birbirine benziyor ve kendi içlerinde bile mezhep ayrımı mevcut.

Eski toplumların kendilerine bir amaç veya bir düzen kurmaları için icat edildiğini düşünüyorum.Şuan da bile bir dedikodu yayıldığında örneğin kuran yırtan kız gibi bi dedikoduya çoğu kişi araştırmadığı için inanabiliyo ve buna hikayeler yazıp başkalarına aktarıyorlar yani bu dinlerin bu zamana kadar büyük bir kitleyle günümüze kadar rahat gelmesi beni gerçekten şaşırtıyor ve başarılı buluyorum ama tamamen uydurma olduğuna eminim çünkü bildiğimiz genel dinlerde eğer cennet varsa cehennemde var eğer yaratıcı varsa ona karşı olan şeytanda var adem varsa havva var habil varsa kabil var kısaca düalite mevcut buda pek inandırıcı gelmiyor tamamen insan yapımı olduğunu düşünüyorum

1,585 görüntülenme
3
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın