Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Sizce dinler gerçek midir?

Yani (eğer var ise) yüce yaratıcı neden bize hep din göndermeye ihtiyaç duysun ki?
6,843 görüntülenme
Sizce dinler gerçek midir?
Sizce dinler gerçek midir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Umut Karip
Umut Karip Öğrenci - Okur

Herhangi bir dini inanca mensup olmadığımı söyleyerek söze başlamak istiyorum, bu yüzden şahsî kanaatimin bir tanrının söz konusu olmadığını bilmenizi isterim.

Çoğu dînî görüş, sorduğunuz bu sorunuzu cevaplama zahmetine girmeden önce reddetmeyi seçecektir. Sebebini ise "bizim tanrımızın hiçbir şeye ihtiyacı yoktur" diyerek açıklayacaklardır, tanrının din göndermesinin sebebi bizim iyiliğimizi düşünmesindendir diyeceklerdir. Mutlaka bu noktada eleştirebileceğimiz, sorgulamaktan kendimizi alıkoyamayacağımız birçok başlık bulunuyor, bu soruyla alakaları olmadıkları için onları geçiyorum.

Bu Reklamı Kapat

Sorunuza tekrar dönelim: "tanrı neden bize din gönderiyor?". Bununla aynı doğrultuda ilerleyen bir başka soru da tanrının bizi neden yaratığı sorusudur. Bu soruları İslam dini için Zariyat Suresi 56. ayetle cevaplayabilirim: "Cin ve insanları ancak, beni bilip itaat, ibadet etmeleri için yarattım". Hadis kaynaklarında da tanrıyı tanımamız için yaratıldığımız söylenir. Evreni, özellikle de dünyayı, bir gösteri alanı gibi düşünebilirsiniz, tüm evreni yarattıktan sonra bizi ve cinleri yaratıp onu tesbih etmekle, aramakla, ona tapmakla mükellef kılınıyoruz.

Diğer 2 büyük dini incelemek için şu ayete bakabiliriz: "Tanrı, 'Kendi suretimizde, kendimize benzer insan yaratalım' dedi, 'Denizdeki balıklara, gökteki kuşlara, evcil hayvanlara, sürüngenlere, yeryüzünün tümüne egemen olsun'." Tanrı evreni, dünyayı, diğer canlıları yarattıktan sonra kendi suretinde, yarattığı her şeye egemen olacak olan insanı yarattı ve onlara "çoğalın" dedi. Bu kısımlarda da bilimsel olarak sorgulanabilir ve -bence- yanlışlanıp yok sayılabilir ayetler bulunuyor, bu konuyu da geçiyorum.

Bu Reklamı Kapat

Neredeyse tüm dinler ve inançlar temel olarak bu iki esas üzerine oturtulmuş durumda. Tanrı, onun yaratabileceklerini görelim, ona hayran kalalım ve ibadet edelim istiyor. Bunları isteyen tanrı aynı zamanda egoya ve hiçbir ihtiyaca sahip olmuyor hatta insanları cennetine koymak isteyecek kadar da cömert(!) oluyor. Ben, tanrının egoya ve tatmin edilme ihtiyacına sahip olmadan değil insanı, ona tapınacak bir meleği bile yaratacağını düşünmüyorum. Kuran'da, insanlardan önce meleklerin tanrıya tapındıkları yazar. Tek işleri tanrıya tapınmak... garip geliyor bu durum bana. Bizi cennetine almak istemesine gelince: eğer her şeyin sebebi tanrı ise sahip olduğumuz ve adına kötülük dediğimiz tüm hayvanî dürtülerimizi yaratan, asla eşit olmadığımız birer hayata dolayısıyla sınava sokan, sadece cenneti ve iyiliği yaratıp bize o şekilde de kendi hünerlerini göstermek varken ona tapmayanları -belki de onu bulamayanları- cehennemine koymayı planlayan... zaten kendisi. :) İnanmamamı sağlayan, gerek İslam gerekse diğer dinler ve inançlar özelinde daha birçok sebep var -tanrının ismi kullanılarak meşrûlaştırılan cinayetler, mesela Talkan ve Curcan, gibi- ama hepsini yazmaya gerek duymuyorum.

Umarım cevabım sizi tatmin eder.

Sağlıklı günler dilerim.

3,839 görüntülenme
12
  • Raporla
Cevap
Sezer Çoban
Sezer Çoban Kendim

Ben bir agnostiğim ve bunun ispatlanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum çünkü seneler uzadıkça teoriler artıyor ve biz her zaman kesinlikten yanayız.

Bana bütün dinler uydurma geliyor çünkü hepsi birbirine benziyor ve kendi içlerinde bile mezhep ayrımı mevcut.

Bu Reklamı Kapat

Eski toplumların kendilerine bir amaç veya bir düzen kurmaları için icat edildiğini düşünüyorum.Şuan da bile bir dedikodu yayıldığında örneğin kuran yırtan kız gibi bi dedikoduya çoğu kişi araştırmadığı için inanabiliyo ve buna hikayeler yazıp başkalarına aktarıyorlar yani bu dinlerin bu zamana kadar büyük bir kitleyle günümüze kadar rahat gelmesi beni gerçekten şaşırtıyor ve başarılı buluyorum ama tamamen uydurma olduğuna eminim çünkü bildiğimiz genel dinlerde eğer cennet varsa cehennemde var eğer yaratıcı varsa ona karşı olan şeytanda var adem varsa havva var habil varsa kabil var kısaca düalite mevcut buda pek inandırıcı gelmiyor tamamen insan yapımı olduğunu düşünüyorum

2,635 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Ali Genç
Ali Genç ali genç

Dünya'da 7,8 milyar insan var bunun 1,4 milyarı Müslüman tabi 1.4 milyarın kaçının özde kaçının sözde Müslüman olduğunu sizde biliyorsunuz. Müslüman olmayan 6,4 milyar insanın hepsi ebedi cehennemde yanıyor geri kalanlardan 1.4 milyarda kimliğinde Müslüman yazıp inanmayanlarda var (benim gibi) cenneti hak eden var etmeyen var cehennemde yanıp bir süre sonra cennete girende var. Allah herkesi Cehennemde yakıyor !

199 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Berk Özcan
Berk Özcan İslâm gerçek dindir!

Şimdi arkadaşlar herkes değil hiç cehenneme girmeden de cennete giren var cehenneme girip çıkamayanda var cehenneme girip çıkan da var olacaktır ama İslâm dini mantıklı ve gerçek bir dindir. Çok insan iman etmez Allah'a ama bilin hiçbir şey kendiliğinden olmuyor sen evde temizlik yapmazsan ev aynı kaldığı gibi sen yaratılmadan yoksun. Ve çokta kanıtı vardır peygamberlerin mucizeleri ve o mucizeleri Allah yapıyor peygamber yapmıyor. Herşeyi yaratan Allah'tır ve şüphesiz imansız ölenlerin cehennemden çıkışı yok ve Affıda Yoktur.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.