Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Sistem serbest bırakılırsa A'nın ivmesi ne olur?

223 görüntülenme
Sistem serbest bırakılırsa A'nın ivmesi ne olur?
Sistem serbest bırakılırsa A'nın ivmesi ne olur?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Seni Bekliyorum
Seni Bekliyorum
1,184 UP
Öğrenci

Burada kullanacağımız tek formül f=ma

Önce A üzerine etki eden kuvvetlere bakalım. Sağ-sol ekseninde hiçbir kuvvet yok, yani ivmelenmeyecek. Yukarı-aşağı ekseninde kendi ağırlığı var ve ipin uyguladığı kuvvet var. İp yukarı doğru "f" N çekiyor diyelim, ağırlık da

Tüm Reklamları Kapat

100kg * 9.8m/s2 = 980 N

Yani (f-98) N kuvvete maruz kalıyor.

Tüm Reklamları Kapat

(f-980) N = 100kg * aa (1)

Burada aa A'nın yukarıya doğru olan ivmesi. Eğer aa eksili bir değer çıkarsa bu A aslında aşağıya doğru ivmeleniyor anlamına geliyor. Eğer kuvvet olarak (f-98) yerine (98-f) N'ı seçmiş olsaydım A'nın aşağıya doğru olan ivmesini bulmuş olacaktım.

Şimdi diğer cismin (hadi B diyelim) üzerindeki kuvvetleri yazalım. Yatay ve düşey eksenden de çıkar, ama ben burada 30o kaymış eksenlere göre yazacağım. B'den makaraya doğru bir çizgi çiz o x ekseni olsun ona dik bir çizgi çiz o da y ekseni olsun. Y ekseninde B'nin ağırlığından kaynaklı aşağıya doğru etki eden bir kuvvet var ve rampanın buna uyguladığı tepki kuvveti var. B'nin rampanın içine girmeyeceği veya zıplamayacağını bildiğimiz için bu ikisinin birbirini götürdüğünü biliyoruz.

X ekseninde ipin yukarıya doğru uyguladığı bir kuvvet var ve cismin ağırlığından kaynaklı aşağıya doğru bir kuvvet var. İp boyunca hep aynı gerginlik olur, 2f kuvvetle ip B'yi pozitif doğrultuda çekiyor(ben bunu pozitif kabul etmişim, yani B'nin ivmesi pozitif çıkarsa B rampada yukarı doğru ivmelenecek).

110kg * 9.8 m/s2 = 1078 N

aşağıya doğru 1078 N olan kuvveti X ve Y eksenlerinde iki vektörün toplamı olarak göstermemiz gerekiyor. Şimdi elimde kağıdım yok ama bir tanesi 1078 * sin(30) öbürü 1078 * cos(30). X eksenindeki küçük olan olmalı o yüzden 1078 * sin(30)

1078 N * sin(30) = 1078 N * 1/2 = 539 N

B'ye etki eden kuvvet (2f-539)N

Tüm Reklamları Kapat

(2f-539) N = 110 kg * ab (2)

burada ab B'nin ivmesi. Şimdi iki tane denklem elde ettik ve üç tane bilinmeyenimiz var. Üç bilinmeyeni çözmek için 3 denkleme ihtiyaç vardır. Buradaki fazladan bilgi A'nın ivmesinin B'nin ivmesinin iki katı olduğu. Daha doğrusu

aa = -2ab (3)

(Buradaki eksi ivmelerin yönünü tanımlamamdan dolayı geliyor. A pozitif ivmelenip yukarı çıkarsa B negatif ivmelenip aşağı inmeli gibi.)

Tüm Reklamları Kapat

Peki neden?

Serbest makaranın durumunu biliyorsunuzdur. Burada A'yı yukarıya atıyorum 10 cm hareket ettirirsek B aşağıya 5 cm inecek. Bunu şöyle de hayal edebiliriz, A'nın üzerindeki ipten 10 cm koparıp A'yı daha yukarıya takarsak ve bu elde ettiğimiz ipi B'nin üzerindeki ipleri keserek oraya ilave edersek A 10 santim yükselecek B ise 5 santim ilerleyecektir çünkü üstünde iki ip vardır. B, A'nın yarısı kadar hareket eder.

Ve A 10 saniye içerisinde 10 cm hareket ederse, B de aynı 10 saniye içerisinde 5 cm hareket edecektir. Yani A'nın hızı 1cm/s iken B'nin hızı 0.5 cm/s olacaktır. Yarısı olduğunu görebiliyoruz.

Aynı şekilde A 10 saniye içerisinde 0 cm/s hızdan 10 cm/s hıza çıkarsa B de başlangıç hızı olan 0 cm/s'den 5 cm/s'ye çıkacaktır. Yani A'nın ivmesi 1 cm/s2 iken B'nin ivmesi 0.5 cm/s2 olacaktır. Yer değiştirme ve hızda olduğu gibi ivmede de B'nin değeri A'nın yarısıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi çözmeye başlayalım. 3. denklemden ab'yi bulalım.

ab=-1/2 aa

bunu 2. denklemdeki yerine yazalım.

(2f-539) N = 110 kg * -1/2 aa

(2f-539) N = -55 kg * aa

f'yi aa cinsinden yazalım

2f N - 539 N = -55 kg * aa

f = 269.5 - 27.5 kg * aa / N

bunu 1. denklemdeki yerine yerleştirelim

(269.5 - 27.5 kg * aa / N)N - 980 N = 100kg * aa

Tüm Reklamları Kapat

269.5N - 27.5 kg * aa - 980 N = 100kg * aa

-710.5 N = 127.5kg * aa

aa= -5.572 m/s2

A'nın ivmesini aşağıya doğru 5.572 m/s2 olarak buluruz.

Tüm Reklamları Kapat

Galiba yerçekimi ivmesi 9.8 m/s2 yerine 10 m/s2 olarak alınmış.

(f-1000) N = 100kg * aa (1)

(2f-550) N = 110 kg * ab (2)

ab=-1/2 aa

Tüm Reklamları Kapat

2f N - 550 N = -55 kg * aa

f = 275 -(22.5kg * aa)/N

275 N - 22.5kg * aa -1000 N = 100kg * aa

-725 N = 122.5 kg * aa

Tüm Reklamları Kapat

|aa| = 5.918 m/s2

Benden bu kadar. Çözemedim. Atmam gerekirse B derdim

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close