Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Eğer insan maymundan evrimleştiyse neden hala maymunlar var?
-2
Evrim & Abiyogenez

Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?

6
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
6 Cevap
Orijinal Soru: Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?sorusuna verilecek en kısa ve öz cevap nedir?

Şempanzelerle ortak atamız var, kuzeniniz ile ortak dedeyi paylaşmanız gibi. Nasıl ki kuzeniniz asla size dönüşmeyecek ve soy hattınız ayrıldı ve ikiniz de kendi soy hattınızda devam ediyorsanız şempanzeler de insanlar da kendi soy hattında devam edecek.

155 görüntülenme
5
Teşekkür (5)
Paylaş
5

Kaynaklar

Şempanzelerle ortak atamız var, kuzeniniz ile ortak dedeyi paylaşmanız gibi. Nasıl ki kuzeniniz asla size dönüşmeyecek ve soy hattınız ayrıldı ve kendi soy hattınızda devam ediyorsanız şempanzeler de kendi soy hattında devam edecek. Evet kuzeniniz sizle benzer süreçlerden geçerse sizin gibi zekaya, görünüme sahip olabilir ama asla siz olmayacaktır.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

"Şimdiki başka maymunlar ve şempanzeler insan olmuyorlar çünkü insanın rastlantısal olarak içinde bulundukları doğal şartlara ve insanın 6 MY’lık kalıtımsal birikimine sahip değiller. Belki milyonlarca yıl sonra onlardan da insana daha çok benzer dallar ortaya çıkacaktır."

107 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

Orijinal Soru: Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?sorusuna verilecek en kısa ve öz cevap nedir?

Sevgili Emir İşler;

Cevabınız güzel ama yanlış anlaşılmalara daha çok sebebiyet veren bir cevap olabilir.

Öncelikle böyle bir cevap verirseniz karşı tarafta "Aaa bak biz insan olmuşuz, sıra diğer maymunlarda." gibi bir algı oluşacaktır ki bu kişinin evrimi ağaç şeklinde değil, zincir veya merdiven gibi ilerlediği algısına kapılmasına neden olur. Bu da durumu daha da kötüleştirir.

Evrim Ağacı

İkinci hatanız ise bahsettiğiniz Evrim Ağacı içeriğinde zaten belirtilmiş. Özet geçecek olursam Maymun, taksonomide simiiformes infratakımıdır. Yani insan bir maymundur ve tabii ki maymun atalardan gelir. Sadece çağdaşımız olan maymunlarla ortak atamız var. Bu ayrıntıyı belirtmezsek kişinin hatalı algısı tam olarak giderilmemiş olur.

https://evrimagaci.org/a/7547

https://evrimagaci.org/a/7803

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Orijinal Soru: Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?sorusuna verilecek en kısa ve öz cevap nedir?

Öncelikle merhaba,

İlk olarak yanlış anlamadıysan sorun şu;

Evrim karşıtlarının klasik sorularından olan şimdi ki maymunlar neden insan olamıyor? sorusuna verilecek en kısa cevabı öğrenmek istiyor.

Vereceğim cevap ne kadar sağlıklı orası tartışılır ama şöyle bir cevap verebilirsin;

Madem bizim maymundan geldiğimizi sende söylüyorsun. Zaten maymundan geldiğimiz için şu an ki maymunlar yine insan olabilmekte örnek : biz insanlar.

Evete garip bir cevap farkındayım aslında bu soruyu soran kişi ile bu konu ile ilgili iletişim kurmanı pek sağlıklı bulmuyorum çünkü evrim teorisi bizim maymundan geldiğimizi söylemiyor aksine bizim maymunlar ile ortak bir atamız olduğunu söylüyor ki eğer yanlış hatırlamıyorsam paylaşacağım kaynakta evrim ağacına bakarsak insan maymun ilişkisinin ortak atadan geldiğini anlayabiliriz. Bu arada o soruyu soran arkadaş için bkz; aptalı tanımak.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Orijinal Soru: Eğer insan maymundan evrimleştiyse neden hala maymunlar var?

Tırlar uzun yoldan geliyorsa, uzun yollar neden tır olmuyor?

Merhabalar, hakkında oldukça espri yapılan bir soru sormuşsunuz. Evrim teorisi, halk arasında "insanların maymundan geldiği" teori olarak, üstünkörü bir şekilde bilindiğinden aslında bu soru akıllarda soru işareti oluşturabilecek bir soru gerçekten. Popüler bir sorudur, birçok kez yanıt verilmiştir. Bu sebeple burada bunu soruyor olmanız araştırma yapmamış olduğunuzu gösteriyor diyebilirim. Evrim Ağacı Youtube kanalında ya da bu sitede bu sorunun cevabını alabileceğiniz çok güzel içeriklerin mevcut olduğunu belirtmek istiyorum.

Kısaca cevabı şudur; Şu anda gezegenimizde yaşayan hiçbir tür bir diğer türün atası değildir. İnsanlar şuan yaşayan, maymun dediğimiz canlılardan türememiştir. Şuan yaşayan maymunlar ve insanlar ortak bir ataya sahiptirler. Şuan ki maymunlar bizim kuzenlerimiz oluyor yani. Şimdiki maymunların insan olmasının bir sebebi yok. Onlar başka bir tür. Ayrıca evrimin amacı, insana ulaşmak değildir.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Ç.M. Bakırcı. İnsanlar Maymundan Geliyorsa Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?. (04 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2021. Alındığı Yer: evrimagaci.org | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın