Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Serdal Coşgun
Serdal Coşgun
1,007 UP
Üye
4

Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?

5,062 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
778K UP
Öğrenci-Okur
Orijinal Soru: Şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?sorusuna verilecek en kısa ve öz cevap nedir?

Günümüzdeki maymunlardan gelmedik, onlarla ortak atamız var. Evrim zincir veya merdiven şeklinde ilerlemez. Ağaç şeklindedir. Siz ve kuzeniniz gibi. Nasıl ki kuzeniniz ile ortak bir atayı paylaşıyorsunuz, soy hattınız ayrıldı siz kendi soy hattınızda onlar da kendi soy hattınızda devam ediyor. Yani siz son sürüm değilsiniz, de kuzeniniz geride değil. Daha sonra güncelleme gelip kuzeniniz size dönüşmeyecek. Şempanzeler de böyle. Şimdiki kuzeniniz size dönüşüyor mü ki evrimden böyle bir şey bekliyorsunuz? Şempanzelerle soy hattımız yaklaşık 6-7 milyon yıl önce ayrıldı onlar kendi evrimsel dalında biz kendi evrimsel dalımızda devam ediyoruz. "Aynı dededen geldiysem neden hala kuzenim var, bana dönüşmesi gerekmiyor mu?" demek gibi.

Yani kısaca: Şempanzelerle ortak atamız var, kuzeniniz ile ortak dedeyi paylaşmanız gibi. Nasıl ki kuzeniniz asla size dönüşmeyecek ve soy hattınız ayrıldı ve ikiniz de kendi soy hattınızda devam ediyorsanız şempanzeler de insanlar da kendi soy hattında devam edecek.

Tüm Reklamları Kapat

Daha uzun anlatımı için "Kaynaklar" kısmına bakın.

664 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. İnsanlar Maymundan Geliyorsa Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?. (4 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 14 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.344. | Arşiv Bağlantısı
9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
305K UP
Kozmoloji meraklısı.
Orijinal Soru: Biz maymundan evrimleştiysek niye maymunlar halen evrimleşmiyor mantıgım kaldırmıyor yardim edermisin ?

Bu soru hâlâ var demek ki.

Yüzyılımızın sorusu bu olmalı ki daha fazla tekrarlanan ve bu kadar çok kez aynı şekilde tekrar tekrar cevaplanan başka bir soru yoktur muhtemelen.

Tüm Reklamları Kapat

Hemen hızlıca size de cevap verelim:

1- İnsan maymundan evrimleşmedi. İnsan ve maymun, ortak atadan gelmiş türler.

Tüm Reklamları Kapat

2- Maymunlar halen evrimleşiyor. Tüm canlılar halen evrimleşiyor. Tüm canlılar geçmişte ve bugün sürekli evrimleştiler, gelecekte de evrimleşmeye devam edecekler. Evrimleşme hiç durmadı ve asla bitmeyecek.

3- Mantığınızın kaldırmaması gayet normal çünkü evrimin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Evrim oldukça karmaşık bir dinamik. Kendi başınıza düşünerek çözümlemeniz zor olabilir. O nedenle evrim üzerine yazılmış binlerce makaleden herhangi birini ya da en iyisi Ernst Mayr'ın Evrim Nedir kitabını okursanız mantığınız evrimi kolayca alacak, hiç zorlanmayacaksınız, bu tip sorular da asla tekrar aklınıza gelmeyecek. Ve böylece de mantığınızın almadığı konulardan biri çözüldüğü için daha rahat ve huzurlu bir insan olacaksınız.

Keyifli okumalar dilerim. Sağlıcakla...

440 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Metehan Yiğit
Metehan Yiğit
4,764 UP
düşünür

"Şimdiki başka maymunlar ve şempanzeler insan olmuyorlar çünkü insanın rastlantısal olarak içinde bulundukları doğal şartlara ve insanın 6 MY’lık kalıtımsal birikimine sahip değiller. Belki milyonlarca yıl sonra onlardan da insana daha çok benzer dallar ortaya çıkacaktır."

639 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bilim Fili . (5 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (5 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 5 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ertuğrul Fındıkcı
Kendi fikrimi paylaşıyorum.
Orijinal Soru: Eğer insan maymundan evrimleştiyse neden hala maymunlar var?

Tırlar uzun yoldan geliyorsa, uzun yollar neden tır olmuyor?

Merhabalar, hakkında oldukça espri yapılan bir soru sormuşsunuz. Evrim teorisi, halk arasında "insanların maymundan geldiği" teori olarak, üstünkörü bir şekilde bilindiğinden aslında bu soru akıllarda soru işareti oluşturabilecek bir soru gerçekten. Popüler bir sorudur, birçok kez yanıt verilmiştir. Bu sebeple burada bunu soruyor olmanız araştırma yapmamış olduğunuzu gösteriyor diyebilirim. Evrim Ağacı Youtube kanalında ya da bu sitede bu sorunun cevabını alabileceğiniz çok güzel içeriklerin mevcut olduğunu belirtmek istiyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Kısaca cevabı şudur; Şu anda gezegenimizde yaşayan hiçbir tür bir diğer türün atası değildir. İnsanlar şuan yaşayan, maymun dediğimiz canlılardan türememiştir. Şuan yaşayan maymunlar ve insanlar ortak bir ataya sahiptirler. Şuan ki maymunlar bizim kuzenlerimiz oluyor yani. Şimdiki maymunların insan olmasının bir sebebi yok. Onlar başka bir tür. Ayrıca evrimin amacı, insana ulaşmak değildir.

449 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç.M. Bakırcı. İnsanlar Maymundan Geliyorsa Şimdiki Maymunlar Neden İnsan Olmuyor?. (4 Aralık 2012). Alındığı Tarih: 18 Haziran 2021. Alındığı Yer: evrimagaci.org | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Özhan Çelik
Kendi sorularını soran kişi

Evrim ile alakalı aklima yatan en mantıklı olaylardan biri daha önceden köpekler örneğiydi.kurtlarin insanlara yakin olmamasinin sebebi vucutlarinda salgilanan sitres hormonu oluyor.ancak bu hormonun az salgilandigi bazı kurtlar insanlara yakinlasarak hayatta daha fazla kalinabilecegi ni kesfedince yaklaşik 15000 yil kadar sonra farkli bir irka (köpeğe)dönüşüyor.evrimin ölçeği düşünülecek olursa milyalarca yilda tek hücrelilerden bugune gelişimiz mantikliydi.ancak özellikle insan anatomisini incelendigimde veya kuantum fizigine girisde anlatilan parcaciklarin hareketlerini izledigimde bunun inanilmaz bir yanılgıya dönüşmesi biraz farklı hissettirdi.anne karnındaki bir bebegin eli olusurken aralarinda bosluk bulunmasi için parmaklarin arasindaki hücrelerin kendini yok etmesi veya kuduz hastalığındaki virüslerin bir kisminin köpegin beynindeki saldırganlığı arttiran bölgeye yaptığı etkiler ve bir kisminin ise agizda salya seklinde hazir beklemesi ki bu anlatilan virüsler ayni virüsler olmasi.yani aslinda şunu demeye çalisiyorum bir evrim gerçeği var ama galiba bu sınırları olan bir evrim.boz ayi -kutup ayisi kurt-köpek vb gibi.özellikle Stephen Hawking bir kinuşmasinda şunları söylüyor aklimda kalanları söyleyeyim dünyada yaşamin olmasi için güneş ve dünya arasindaki binlerce olmasi gereken algoritma güneş ve samanyolu arasindaki binlerce algoritma (günesin örn bir karadelige veya daha büyük bir yildiza mesafesi).veya ilk canlinin olusa bilmesi için gerek dünya üzerinde gerek ise proteinlerin birbiri arasindaki uyum.yani şu demek oluyor milyar carpi milyar tane ihtimalin sadece yasamin oluşması icin bile 4 milyar yil yetmiyor.[1]

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Gelecekte İnsan Neye Evrimleşecek?
Gelecekte İnsan Neye Evrimleşecek?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Tüm Sürüngenler Omurgalıysa, Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Tüm Sürüngenler Omurgalıysa, Kaplumbağaların Omurgası Nerede?
Arı Siyaseti ve Dans: Arı Demokrasisi Bize Neler Öğretir?
Arı Siyaseti ve Dans: Arı Demokrasisi Bize Neler Öğretir?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close