Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Sera gazları Güneş ışığının uzaya yansımasını engelliyorsa Güneş ışığı dünyaya nasıl giriyor?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Sera gazları ile dünyadan seken (yansıyan) ışınların pek alakası yok. Heleki küresel ısınmada. Zaten ısı (bu fiziğin konusu bu konuya çok hakim değilim) boşlukta yayılamaz. Hal buyken ısı dünyada oluşacak. Sera gazları da tam burda iş yapıyor. Aslında ona ısmını veren de bu. Sera etkisi yaratması. Eğer bir seraya girdiyseniz içerisi oldukça fazla gün ışığı alır. Ve dışarıdan da bu durum oldukça fark edilir. Hal buyken yani ışık dışarı geri çıkabilir. Ancak ışığın yansıması ve etrafa çarpması sonucu oluşan ısı dışarı çıkamaz. Ve içeride kalır. Bu yüzden de içerisi dışarıdaki havaya rağmen giderek ısınır.

Bu durum dünyada da aynısıdır. Dünya da uzaya bir ısı bırakır. Az da olsa. Özellikle atmosferin ozonosfer katmanı civarında. Ve bu dünyada oluşan ısı uzaya geri gönderilemez. Bu gazlar o ısıyı tutar.

Bu Reklamı Kapat

Ancak bu tartışmalı ve ciddi açıkları olan bir teoridir.

Bir kaç nedenden dolayı.

Bu Reklamı Kapat

1) stratosferde dahil üst katmanlarda hava sirkülasyonu dikey değildir. Yataydır. O halde bu gazlar nasıl yukarı ozonosfere çıkar ?

2) Sera gazları dünyanın iklimini değiştirmede ne kadar etkili olabilir ? Zaten hiç bir zaman stabil bir iklim (jeolojik zamanlar içerisinde) yoktur. Yani iklim de uzun süreli de olsa değişir ve değişecektir.

3) Eğer sera gazları atmosferin bir nevi terlemesini engelliyorsa yani dünyadaki ısıyı uzaya gitmesini engelliyorsa o halde atmosferin 2. Katmanı olan stratosferde neden Troposferin tam aksine ısı olayı gerçekleşir.

(Stratosferde, traposferdeki gibi her 200 metre yükseklikte ısı 1 derece düşmez. Tam tersine ısı artışı görünür. O halde o ısıyı tutma ve dünyanın ısınmasında nasıl bir etki var. Çünkü tüm metodolojik olaylar troposferde gerçekleşir)

4) Volkan patlamaları dünyayı ciddi derecede soğumaya iter. Çünkü volkanlardan çıkan bu gazlar atmosferin üst katmanlarında toplanır ve ayna görevi görerek direk ışığın büyük kısmını yansıtabilir.(Bu yılın biraz daha soğuk geçmesinin de nedeni budur. 5 tane aktif volkan hareketi görüldü). O halde nasıl dünya bir kaç derece ısınabiliyor ? Burdaki sera gazı etkisi nedir ?

Soruları biraz muallakta kalır. Küresel bir iklim değişikliği olduğu açık. Bu zaten olacaktı. Buna şaşırmıyoruz. Sadece şu an alıştığımız iklim bir geçiş iklimiydi. (20 bin yıllık). Ve sonuna geldik. Yaklaşık ömrü de 20 ile 25 bin yıl sürecekti. Biz bunu saldığımız gazlarla biraz daha öne çektik. Bu da aşikar. Ve dünyada bir küresel ısınma var demek de yanlış. Bir iklim değişikliği yaşanıyor. Ve bunun başındayız. Bu çok sert ve radikal zaten olamaz. Yavaş yavaş (insan ömrü açısından) olacak. Yeni iklimleri kaçımız görebiliriz bu da tartışma konusu. Ancak burdaki etkimiz hala tartışılır. Eğer volkaniz hareketler bu şekilde devam ederse dünyayı bekleyen iklim daha soğuk hatta buzul çağı olabilir. Tabi buna bir süper volkan patlaması yaşanırsa anında bizleri bir buzul çağına sokabilir.

Beklenen iklim daha sert ve kurak olacağı yönde. Ancak öncesinde bizleri ciddi bir soğuma bekliyor olabilir. Bu sert ve kurak iklimin ısısı soğuk mu yoksa sıcak mı olacağı da hala bir araştırma konusu.

Bu durumu daha da detaylandırabilecek ancak bir jeoloji ve meteroloji uzmanı olabilir. Daha da detaylara ihtiyacınız varsa onlarla iletişime geçebilirsiniz.

2
  • Raporla
Cevap
Barbar_Barbar Nereye Kadar?
Barbar_Barbar Nereye Kadar? akademisyen, kimyager

Aslında soru şu açıdan doğru: Evet, sera gazları fazlalaştıklarında atmosferin belli bir seviyesinde birikerek güneş ışığının dünyaya girmesini de engellerler. Hatta dinozorları yok eden meteor dünyaya çarptıktan sonra oluşan sera gazları güneşi tamamen kapatarak buzul çağının başlamasına neden oldu diye düşünülür. Bu açıdan evet dünyaya girişi de sera gazları engelleyebilirler ama sera gazları genellikle ağır gazlar olup atmosferin biraz daha aşağısında yer alırlar, atmosferin en dış ve değişken tabakası en hafif olan hidrojen gazlarından -ki miktarı çok azdır- ibaretken aşağı inildikçe genel olarak daha ağır gazlarla karşılaşılır, SO2 mesela molekül kütlesi 64g/moldur ve ve yeryüzüne çok yakın yerde yuvalanır H2O dan oluşan (molekül kütlesi:18) buluttan gelen su yukarıdan bu gazın üzerine indiği zaman da sülfirik asit (H2SO4) şeklinde asit yağmurlarına dönüşür. Kısacası güneş ışığı uzaydan gelirken zaten bu gazlar üst tabakalarda olmadığından rahatça bulut seviyesi civarına kadar, ozon tabakasındaki uv filtresi haricinde neredeyse engellemeksizin gelir, bu seviyeden sonra senin sorun başlıyor: bu seviyenin altına inip de neden üstüne çıkamaz? Aslında ikisini de eşit oranda engeller bu gazlar ancak güneş ışığı yeryüzüne inip bir cisme çarptıktan sonra artık termal enerjiye dönüşür işte sera gazları burada iş başına geçerler: Güneş ışığını doğrudan absorbe etmeseler bile termal enerjiyi absorbe ederler -bu moleküllerin titreşimi ile ilgili bir konudur biraz da kuantum tünelleme v.s.. işin içine girer- böylece geceleyin güneş gittikten sonra bile o yer artık soğuyamaz ve zamanla oranın senelik ısısı 10 senelik ısısı ve 100 senelik ortalama ısısı artar ve orada iklim değişikliği gerçekleşmiş olur.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.