Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Şempanzeler ve insanların akraba olduklarına dair kanıtlarda insan 2. Krmzmnn 2 krmzm birleşmesinden oluştuğu söyleniyor. Bu duruma göre insan 47 krmzm?

Şempanzeler 48 insanlar 46 kromozom. 2 kromozom birleşip evrim ilerlediyse eğer 47 kromozom olması gerekmiyor mu

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu kaynaşmayı 46 otozomal 2 gonozomal kromozom üzerinden değil de 23 otozomal 1 gonozomal kromozom üzerinden sayarız. Çünkü kromozom bölünürken kendini kopyaladığında iki çift şeklinde olur. Dolayısıyla bu kaynaşma kromozom kopyalanmadan önce olmuştur.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yasa, düzendir. İyi yasa, iyi düzen demektir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder