Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Sars-cov-2 virüsü hava keselerinde yerleşik ace-2 enzimlerine tutunarak inflamasyona sebep oluyorsa ace inhibütöri neden önerilmiyor?

158 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Atilla Şayan
Evrim Ağacı yazarlarından

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde tam bu bahsettiğiniz konuda bir makale okudum ancak şu anda bulamadım. O makaleyi bulduğum anda bir cevap daha girip, linkini buraya ekleyeceğim.

Tüm Reklamları Kapat

O makalede, ACE 2 reseptörlerini bloke etmenin, koronavirüsün hücreyi ele geçirmesini engellerken (ACE 2 proteininin asıl işlevini de bloke ettiği için) öngörülemeyen başka sorunlar yaratma potansiyelinin incelendiğinden bahsediliyordu. Sanıyorum bu yöntemin güvenilir bir şekilde denenmesi için zamana ihtiyaç var.

Bu arada cevabı okuyan diğer kişiler için daha açık yazalım;

Tüm Reklamları Kapat

SARS-CoV-2 coronavirüsünü çevreleyen çıkıntılar olarak gördüğümüz S (Spike) proteinleri, akciğerlerdeki hücrelerde bulunan ACE 2 proteinlerine tutunuyorlar. Virüs böylece hücremize yapışmış oluyor. Devamında virüsün diğer M (Membran) ve E (Envelope) proteinleri, hücre duvarı ile kaynaşarak içeriye yol açıyorlar ve virüsün RNA içeriği hücremizin içine giriyor.

Kabaca özetlersek; ACE 2 proteininin bir yan etki olmadan bloke edilmesi, basitçe SARS-CoV-2'nin kapıda kalması yani içeri girememesi demek.

Sevgilerimle...

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Medcram. (16 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Tübitak. (16 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 16 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Günhan Özkul
Tıp Doktoru

Daha önce vermiş olduğum yanıtı ve kaynakları kopyalıyorum;

"Hastalığın patogenezi ile alakalı aşağıdaki bilgiye sahibiz;

Tüm Reklamları Kapat

"Dolayısıyla, SARS-CoV'nin insandan insana bulaşmalarının, virüs spike reseptör bağlanma alanı ile anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) reseptörü olarak tanımlanan hücresel reseptör arasındaki bağlanma ile meydana geldiği bildirilmiştir"

İlaçlar hakkında da şu bilgiye sahibiz;

Tüm Reklamları Kapat

"Ek olarak, ACEI ve ARB'lerin kullanımının ACE2 ekspresyonunu arttıracağı ve hastanın viral konak hücre girişine ve çoğalmasına duyarlılığını artıracağı endişesi vardır"

ÖNEMLİ: Hipertansiyon hastalarının yukarıda belirttiğim ve hayvan deneylerinde gösterilmiş olan olası riskten dolayı ilaçlarını kesmesi gerekmez. Diğer taraftan hastalığa yakalanma sonrasında ilaçların kullanım durumuna hekim karar verecektir.

Umarım yardımcı olmuştur"

Sağlıkla kalın..

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Pubmed. (19 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Jama. (19 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close