Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Sars-cov-2 ve sıcaklık?

Sars-cov-2, denildiği gibi sıcaktan etkileniyor mu? Fazla sıcaklık onu işlevsiz mi yapıyor? Yaz geldiğinde durumlar iyileşecek mi?

2
612 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sıcaklık aşamasındaki açıklamalar bağışıklık sistemimiz, güneşlenme süresi, evlerimizi havalandırma imkanımızın artışı ile bağlantılı. Dış ortam sıcaklığı ve kişinin daha sıcakta durması bağışıklık sisteminin daha efektif çalışmasını sağlar. bu sayede hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlara karşı vücut kışa nazaran daha dayanıklı olur. Güneşlenme süremizin artışı UV ile koruma sağlayabilir (bu konuda netlik veremiyorum fakat okuduğum kaynaklarda geçiyordu). dış ortam sıcaklığının artışı ile evlerimizi daha uzun süre ve sık havalandırma şansımız olacak bu virüsün kapalı ortamlarda bulunmasını zorlaştırır. En basit şekilde böyle açıklayabilirim.

virüs tek başına sıcaktan etkilenir evet ama bu insan vücudu üzerinde sağlanamaz. Otoklav gibi cihazlar kullanılarak basınç ve sıcaklıkla sterilizasyon sağlanır.

834 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. ısı etkisi

Kesinlikle yukarıda yazılanlara katılmak ile birlikte benzer soruya verdiğim cevabı okumak için linke ileri okuma ve yararlandığım kaynaklar için kaynaklar bölümüne bakınız. https://evrimagaci.org/soru/covid19-virusunun-yuksek-sicaklikta-oldugu-dogru-mudur-7073#5817

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. bioRxiv Aix-Marseille Üniversitesi önderliğinde yapılan çalışmaya dahil (Hakeme ihtiyaç var)
  2. The Lancet Hong Kong da yapılan çalışmaya dahil (Hakemli ve birçok sağlık enstitüsü tarafından desteklenen çalışma)
  3. Dünya Sağlık Örgütü Virüsün 15 dk boyunca 56°C maruz bırakılma sonucuna dahil
  4. Al Arabiya, CDC CDC'nin virüslerin aktivitesini bitirmek için önerdiği protokole dahil
  5. Newsweek University of Kent'den Viroloji bölümü kıdemli öğretim üyesi Jeremy Rossman'ın bahsettiğim röportajına dahil
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Astroloji, tapındığı uzay kadar boştur.”
Perry DeAngelis