Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sars-cov-2 ve sıcaklık?

Sars-cov-2, denildiği gibi sıcaktan etkileniyor mu? Fazla sıcaklık onu işlevsiz mi yapıyor? Yaz geldiğinde durumlar iyileşecek mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sıcaklık aşamasındaki açıklamalar bağışıklık sistemimiz, güneşlenme süresi, evlerimizi havalandırma imkanımızın artışı ile bağlantılı. Dış ortam sıcaklığı ve kişinin daha sıcakta durması bağışıklık sisteminin daha efektif çalışmasını sağlar. bu sayede hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlara karşı vücut kışa nazaran daha dayanıklı olur. Güneşlenme süremizin artışı UV ile koruma sağlayabilir (bu konuda netlik veremiyorum fakat okuduğum kaynaklarda geçiyordu). dış ortam sıcaklığının artışı ile evlerimizi daha uzun süre ve sık havalandırma şansımız olacak bu virüsün kapalı ortamlarda bulunmasını zorlaştırır. En basit şekilde böyle açıklayabilirim.

virüs tek başına sıcaktan etkilenir evet ama bu insan vücudu üzerinde sağlanamaz. Otoklav gibi cihazlar kullanılarak basınç ve sıcaklıkla sterilizasyon sağlanır.

Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. ısı etkisi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgür bir toplum, içinde güvenle sevilmeyen kişi olabildiğiniz toplumdur.”
Adlai Stevenson
Geri Bildirim Gönder