Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sars cov 2 nin hava, rüzgar geçirgenliği hakkında bilgi var mıdır?

Bu virüsün damlacık yoluyla bulaştığını ve belli bir mesafe sonrasında da yer çekimine yenildiğini biliyoruz. Bir toz tanesi de yer çekimine yenilmektedir ama etkili bir rüzgarda bu toz fırtınasına dönüleşebiliyor. Ha keza bir a4 kağıdı ceryanda kaldığı zaman uçabiliyor ki virüsten kat be kat ağır bir nesne. Bu virüsün de rüzgarda, ceryanda, hvac ortamında uçup, uçmadığını söyleyen bir deney sonucu var mıdır? Bu bulaşıcılık sadece grip, nezle gibi sadece damlacık yoluyla olsaydı bu kadar yayılmayacağını düşünüyorum.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

SARS-CoV-2 hava ile bulaşır mı bilmiyorum, zannetmiyorum; ama havadaki partiküller ile bulaşıyor. A4 kağıdı daha ağır olmasına rağmen uçuyor demişsin ancak ağırlık değil yüzey alanı burada etkili olan aslında. Vakumlu bir ortamda kuş tüyü ve bowling topu aynı anda yere düşer. Konuya geri dönersek, rüzgarın hızına bağlı olarak partiküller daha uzaktaki insanları da etkileyebilir ancak hâlâ damlacık dediğin hâlde bulaşacaktır.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Bu konuda yeni çalışma sonuçları yayınlansa da Dünya Sağlık Örgütü önerilerini değiştirmedi.

Hastalığın ana bulaş yolu enfekte kişinin konuşması, öksürmesi ve hapşırması ile yayılan damlacıkların diğer kişinin ağız, burun ve gözleri yoluyla vücuda girişidir.

Diğer bulaş yolu, virüsün bulunduğu yüzeye temas eden kişinin ellerini ağzına, burnuna ve gözlerine götürmesidir.

Yüzeylerden bulaş yolu riski verilmesine rağmen doğrudan damlacıkla bulaş temel yoldur.

Yeni çalışmalarda deneysel bazı ortamlarda virusun havada asılı kaldığı (airborne) söylense de Dünya Sağlık Örgütü bu deneysel sonuçlardan yola çıkarak bulaşın öngörüsünün yapılamayacağını ifade ederek mevcut bulaş önerilerini değiştirmemiştir.

Bu çalışmalara dair yorumları linkte bulabilirsiniz.

Sağlıkla kalın..

Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. WHO Modes of transmission of virus causing COVID-19
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Boş bir zihin, tehlikeli mahkumların davetçisidir.”
Nicholas Hilliard
Geri Bildirim Gönder