Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
6
Samanyolu'ndan böyle kareleri nasıl kendim yakalayabilirim?
her gece yıldızlara bakıyorum ancak bu manzarayla karşılaşamadım . böyle fotolar yakalaya bileceğim bir zaman var mı yoksa rastgele mi oluyor?
165 görüntülenme
Samanyolu'ndan böyle kareleri nasıl kendim yakalayabilirim?
Samanyolu'ndan böyle kareleri nasıl kendim yakalayabilirim?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Rahmi Eren Çakır
Rahmi Eren Çakır Öğrenci

Samanyolu'nu görebilmek için en iyi zaman yaz aylarının sonlarına doğru olacaktır. Bu zaman zarfında da en net şekilde görebilmeniz için temiz bir gökyüzüne ihtiyacınız var. Bunların dışında ışık kirliliği de çok önemli. Geçen yıl Ağustos ortaları gibi ışık kirliliğinin şehirlere göre çok daha az olduğu kırsal bir alanda bile Samanyolu'nu gökyüzünde sadece gri bir bulantı gibi görebildim -ki nereye baktığını bilmeyen bir gözlemcinin kolaylıkla gözden kaçırabileceği bir haldeydi-. Ayrıca zaten Samanyolu'nu bu fotoğraftaki gibi görebilmemizin imkanı yok. Fotoğraflarda Samanyolu rengarenk gözükebilir ancak insan gözü Samanyolu'nu sadece grinin tonları halinde görebilir.

Samanyolu'nu gözlemlemek fotoğrafını çekmekten çok çok daha kolay. Samanyolu'nun ekte bıraktığınız fotoğraftaki gibi çekebilmeniz için yüksek kalitede ekipmanlar ve fotoğrafçılık bilgisi gerekmekte. Kaynaklarda bıraktığım videodan da görebilirsiniz.

122 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Youtube. (07 August 2020). Alındığı Tarih: 07 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Murat Koyun
Murat Koyun Amatör Astrofotoğrafçı

Milky Way'in yaz dönemlerinde Sagittarius Kolu(bkz yaz üçgeni yıldız takımları), kış dönemlerinde ise Perseus Kolu'nu görmekteyiz. Öncelikle Milky Way'in bu tarz fotoğrafını çekmek için ışık almayan çok karanlık bir bölgede olmanız gerekmektedir. Çıplak gözle görülememesinin en büyük nedeni ışık kirliliğidir. Işık kirliliğinin en az olduğu bölgeyii görmenin en iyi yolu bu siteden bulunduğunuz konuma en yakın gri renge yakın konumları seçmek olacaktır. www.lightpollutionmap.info. Ayrıca diğer önemli konu dolunayın olmadığı bir zamanı seçmelisiniz,en iyi dönem de dolunaydan 15 gün sonraki zamandır. Gelelim en önemli konuya, bir kameraya ve tripoda sahip olmanız gerekmektedir. Bunu en basitinden bir DSLR kamera ile de yapabilirsiniz. Fiyat/performans/ihtiyaç doğrultusunda alabileceğiniz güzel bir kamera ile, çok karanlık bir ortamda (bu karanlık ortamdan kastım elinizi dahi göremeyeceğiniz şekilde zifiri bir karanlık) bu tarz kareler yakalamanız mümkün. Bunu nasıl yapabilirsiniz sorusuna gelince, kameranızı tripoda yerleştirdikten sonra ayarlardan ''Manuel'' ayarı seçmelisiniz ve formatı her zaman RAW formatına almanızda fayda vardır. Daha sonra Diafram açıklığını mümkün olduğu kadar düşürmeslisiniz (ör:F2.8 gibi). Daha sonra enstantaneyi de (shutter speed) 15-20-30 saniyedeki aralıklarda ayarlamalısınız, ancak 30 saniyeler belki sorun yaratabilir zira dünya bu esnada dönüyor olacaktır ve yıldızlar silik çıkabilir. BULB modu ile de bazı kameralarda sonsuz mod ile çekim yapabilme özelliği mevcuttur. Son olarak ISO ayarının yapılması gerekmektedir, ISO sensörümüzün ışığa duyarlılık düzeyini belirler. Yapacağınız denemelerle birlikte ISO yu arttırarak tatmin edici sonuçlar elde etmek mümkündür.

308 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Işık Kirliliği. (07 August 2020). Alındığı Tarih: 07 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Ay Dönemleri. (07 August 2020). Alındığı Tarih: 07 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Space.com. (07 August 2020). Alındığı Tarih: 07 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et