Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Sağlık Bakanlığı'nın covid-19 kılavuzlarında çamaşırların neden 60-90 derecede yakınması gerektiği söyleniyor?
Soğuk su ve sabunla ellerin doğru biçimde yıkanması virüsün elimine edilmesi için yeterliyken çamaşırların neden 60-90 derecede yıkanması gerekiyor? 40 derecede normal deterjanla yıkama etkisiz midir? Uygulaması pratikte çok zor olan bu yöntem yerine başka opsiyonlar var mıdır?
3,299 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

Su ve Sabunun Etkisi:

Su ve sabun kullanımı virüsleri veya mikroorganizmaları öldüren bir uygulama değildir. Sabun, yapısından dolayı su ile birleştiğinde miseller oluşturur. Bu miseller, kire, yağa ve diğer yapılara tutunarak, yüzeylerden sökülmesini sağlar. Ardından ise bu yapılar su ile akarak gider.

Not:

Bu Reklamı Kapat

Eğer kullanılan sabun veya benzeri yapıdaki madde dezenfektan etkisine sahip ise, mikroorganizmalara veya virüse pasivize edici etkisi olabilir.

Yüksek Isı Etkisi:

Çamaşırların yüksek ısılarda yıkanmasının sebebi ise bazı mikroorganizmaların ve virüslerin sıcağa karşı dayanıksız olmasından dolayıdır.

Bu Reklamı Kapat

Not: Su ve sabun kullanımı, çamaşırların fiziksel yapısından dolayı tam olarak işe yaramayabilirler.

Kişisel Düşüncem:

Güvenilir bilim kuruluşları tarafından, Covid-19'un yapısının analiz edilmesi ve sonuçların resmi olarak açıklanması gerekir. Virüsün, ısıya, soğuğa veya başka bir çevresel faktöre nasıl tepki verdiği bildiğim kadarı ile açıklanmadı veya kanıtlanmadı.

Not:

Genel olarak ısı, virüsler üzerinde işe yaradığı için tedbir olarak bunu uygun gördüklerini düşünüyorum.

2,894 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Vikipedi | Virüs. (23 March 2020). Alındığı Tarih: 23 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Vikipedi | Mikroorganizma. (23 March 2020). Alındığı Tarih: 23 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Vikipedi | Sabun. (23 March 2020). Alındığı Tarih: 23 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Helin Polat
Helin Polat MedStd

Covid 19 protokolleri ve gelişmeler fark ettiyseniz süreç içerisinde değişiyor ve gelişiyor. Bunun sebebi yeni keşfedilen bir tipi olması ve araştırmaların süreç içerisinde artmasından kaynaklanıyor. Çamaşırlara uygulanması gereken bu prosedür için benim şahsi görüşüm araştırmalardaki belirsizliğin önüne geçerek her ihtimali ortadan kaldırmak olacaktır. Uygulaması pratikte çok kolay değil doğru söylüyorsunuz fakat unutmamalıyız ki virüsün bize bulaşması için solunum yollarımıza yerleşmesi lazım. Yani basit bir örnek verecek olursak bugün (23.03.2020) bilim kurulu üyesi Ateş Kara hocamızın sabah katıldığı bir programda söylediklerini baz alabiliriz. " örneğin yemek sipariş edeceğiz ve hasta bir kişi yemeğin geleceği poşete hapşurdu haliyle sizi enfekte edecek kadar virüs orada var aslında. Fakat bu yemek size gelene dek 20 30 dakika geçiyor oradaki enfektivite oranı da azalıyor. Siz poşeti aldınız ve dokunduğunuzda aslında elinizde de bir miktar virüs oluyor. işte burada el yıkamanın önemini görüyoruz. Elinizi temiz tutarsanız, kirli olduğunu fark ettiğiniz ya da düşündüğünüz anda yüzünüze, burnunuza ve ağzınıza değdirmezseniz herhangi bir sorun olmaz"

buradan da aslında kıyafetler için uygulanan prosedürün zorunlu temizlik ilkesi olmaktan öte her türlü ihtimalden korumak adına alınmış bir önlem olduğunu düşünebiliriz. Unutmayın elinizde virüs olsa dahi elinizi ve değdiği her şeyi burun, göz ve ağızdan uzak tutarsanız kendinizi korumuş olursunuz.

2,022 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et