Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sağlık bakanlığı'nın covid-19 kılavuzlarında çamaşırların neden 60-90 derecede yakınması gerektiği söyleniyor?

Soğuk su ve sabunla ellerin doğru biçimde yıkanması virüsün elimine edilmesi için yeterliyken çamaşırların neden 60-90 derecede yıkanması gerekiyor? 40 derecede normal deterjanla yıkama etkisiz midir? Uygulaması pratikte çok zor olan bu yöntem yerine başka opsiyonlar var mıdır?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (4)
Paylaş
2 Cevap

Su ve Sabunun Etkisi:

Su ve sabun kullanımı virüsleri veya mikroorganizmaları öldüren bir uygulama değildir. Sabun, yapısından dolayı su ile birleştiğinde miseller oluşturur. Bu miseller, kire, yağa ve diğer yapılara tutunarak, yüzeylerden sökülmesini sağlar. Ardından ise bu yapılar su ile akarak gider.

Not:

Eğer kullanılan sabun veya benzeri yapıdaki madde dezenfektan etkisine sahip ise, mikroorganizmalara veya virüse pasivize edici etkisi olabilir.

Yüksek Isı Etkisi:

Çamaşırların yüksek ısılarda yıkanmasının sebebi ise bazı mikroorganizmaların ve virüslerin sıcağa karşı dayanıksız olmasından dolayıdır.

Not: Su ve sabun kullanımı, çamaşırların fiziksel yapısından dolayı tam olarak işe yaramayabilirler.

Kişisel Düşüncem:

Güvenilir bilim kuruluşları tarafından, Covid-19'un yapısının analiz edilmesi ve sonuçların resmi olarak açıklanması gerekir. Virüsün, ısıya, soğuğa veya başka bir çevresel faktöre nasıl tepki verdiği bildiğim kadarı ile açıklanmadı veya kanıtlanmadı.

Not:

Genel olarak ısı, virüsler üzerinde işe yaradığı için tedbir olarak bunu uygun gördüklerini düşünüyorum.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Covid 19 protokolleri ve gelişmeler fark ettiyseniz süreç içerisinde değişiyor ve gelişiyor. Bunun sebebi yeni keşfedilen bir tipi olması ve araştırmaların süreç içerisinde artmasından kaynaklanıyor. Çamaşırlara uygulanması gereken bu prosedür için benim şahsi görüşüm araştırmalardaki belirsizliğin önüne geçerek her ihtimali ortadan kaldırmak olacaktır. Uygulaması pratikte çok kolay değil doğru söylüyorsunuz fakat unutmamalıyız ki virüsün bize bulaşması için solunum yollarımıza yerleşmesi lazım. Yani basit bir örnek verecek olursak bugün (23.03.2020) bilim kurulu üyesi Ateş Kara hocamızın sabah katıldığı bir programda söylediklerini baz alabiliriz. " örneğin yemek sipariş edeceğiz ve hasta bir kişi yemeğin geleceği poşete hapşurdu haliyle sizi enfekte edecek kadar virüs orada var aslında. Fakat bu yemek size gelene dek 20 30 dakika geçiyor oradaki enfektivite oranı da azalıyor. Siz poşeti aldınız ve dokunduğunuzda aslında elinizde de bir miktar virüs oluyor. işte burada el yıkamanın önemini görüyoruz. Elinizi temiz tutarsanız, kirli olduğunu fark ettiğiniz ya da düşündüğünüz anda yüzünüze, burnunuza ve ağzınıza değdirmezseniz herhangi bir sorun olmaz"

buradan da aslında kıyafetler için uygulanan prosedürün zorunlu temizlik ilkesi olmaktan öte her türlü ihtimalden korumak adına alınmış bir önlem olduğunu düşünebiliriz. Unutmayın elinizde virüs olsa dahi elinizi ve değdiği her şeyi burun, göz ve ağızdan uzak tutarsanız kendinizi korumuş olursunuz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmeyen tutucudur. Düşünemeyen aptal... Düşünmediğine aldırmayan ise köle...”
William Drummond
Geri Bildirim Gönder