Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
46K UP
Üye
1

Roketler nelerden oluşur? Motorları varmıdır?

314 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Süleyman Gülbağ
Bilimsever

Bir roket, genellikle üç ana bölümden oluşur; motor, gövde ve kontrol sistemleri. Roketin motoru, roketin yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan ve roketi hareket ettiren temel bileşendir. Motorun temel özelliği, yakıtın oksitlenmesi sonucu oluşan yüksek sıcaklık ve basınç altında gazların dışarı püskürtülmesi ile itki kuvveti üretmesidir. Bu itki kuvveti Newton'ın Üçüncü Yasası'nın prensiplerine göre roketi hareket ettirir. Motor genellikle yakıt tankları, yakıt pompaları, yanma odası ve çıkış nosülü gibi bileşenlerden oluşur. Roketin gövdesi ise motor ve yük arasındaki bağlantıyı sağlar. Gövde, genellikle hafif ve sağlam malzemelerden yapılmıştır. Örneğin, kompozit malzemeler, alüminyum veya karbon fiber gibi malzemeler kullanılabilir.Roketin boyutuna, amaçlarına ve taşıdığı yükün ağırlığına bağlı olarak farklı şekillerde tasarlanabilir. Ayrıca, bazı roketlerin gövdelerinde paraşüt veya fren sistemleri gibi yavaşlatma mekanizmaları da bulunabilir. Kontrol sistemleri, roketin doğru yöne gitmesini ve hedefine ulaşmasını sağlayan bileşenlerdir. Bunlar genellikle roketin üst kısmında yer alır ve yönlendirme jetleri, jiroskoplar ve bilgisayar kontrollü sistemler içerir. Bu sistemler, roketin yörüngesini ve hedefine yönelik seyrini kontrol eder, yani bir nevi roketin beynidir. Klasik bir roket kabaca bu bileşenlerden oluşsa da, amaçlarına göre roketler farklı tasarımlara ve özelliklere sahip olabilir. İnsanlı uzay araçlarının sistemleri vs. farklı özellikler ve bölümler içerebilir. Ama genel anlamda roketlerin bu üç bölümden meydana geldiğini söyleyebiliriz.[1]

Kaynaklar

 1. D. Baker, et al. (2017). All About Space Science - Rockets. ISBN: 978-1489658210. Yayınevi: Av2. sf: 32.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close