Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ceyda Ak
Ceyda Ak Üye
0
Resim ile fotoğraf arasındaki fark nedir?
Benim anladığım kadarıyla TDK'nın açıklamasına göre "her fotoğraf bir resimdir fakat her resim bir fotoğraf değildir." şeklinde. Ama bilemiyorum belki de yanlış bir anlam çıkardım.
679 görüntülenme
Resim ile fotoğraf arasındaki fark nedir?
Resim ile fotoğraf arasındaki fark nedir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Sinema yazarı

Buradaki ayrım, resim ve fotoğraf kelimelerinin tanımlarındaki birden çok bileşen ile ilgili bir durum.

Resim ile fotoğraf arasındaki esas fark, imal edilmiş ile kaydedilmiş arasındaki farktır. Resim, insan eliyle yapılır. Kalem, fırça, boya vs. ile tuval, kağıt, duvar vs. gibi bir zemine elle yapılır. Fotoğraf ise kaydedilir. Yapılmaz. Bir görüntüyü, negatif filme kaydedersiniz.

Ancak ikisinin temel bir ortaklığı vardır: Kadraj, kare, çerçeve. İkisi de, kendisinden büyük bir görüntünün, bir kısmını kullanır, konu edinir. Buna göre de "bir görüntünün konu edilen kısmı" anlamında kullanıyor iseniz iki terimi de kullanabilirsiniz. Atatürk'ün, göğüs seviyesinden üzerini, yani sadece yüzünü gösteren "portre" denen resim ve fotoğrafları da var, boydan onu kadrajlayan resim ve fotoğrafları da, değil mi? Oradaki fark, kadrajlamada. Bu anlamda, Atatürk'ün bir portre fotoğrafına bakıp "Atatürk, bu resimde çok güzel" derseniz çok da yanlış bir terim kullanmış olmazsınız çünkü orada "kadrajlama"ya vurgu yapmış olursunuz. Fotoğrafın, Atatürk'ün yüzünün güzelliğini ya da yakışıklılığını vurgulayışını kast etmiş olursunuz. Çünkü portreler insanın yüzünü ayrıntılı biçimde "resmeder" ya da "fotoğraflar". İster resim (çizilip boyanmış) ister fotoğraf (kaydedilmiş) olsun.

Bu Reklamı Kapat

Ve aslında verdiğiniz capsteki tdk tanımları tam olarak da doğru değil. Çünkü resim, illa, varlıkların doğadaki görünüşlerinin yapılması değildir. Figüratif resim ya da gerçeküstücü resim diye bir akım var. Orada ressamlar, doğada var olmayan imgeler kullanıyorlar. Ama yine de kendileri imal ediyorlar o resimleri. Aynı şey, fotoğraf için de geçerli. Çünkü çok sayıda fotoğrafçı da kaydettikleri görüntüleri imal ediyorlar. Işığı biçimlendiriyorlar mesela. Vesikalık fotoğraf çektirirken nasıl stüdyoda çektiriyoruz? Bu zaten görüntünün biçimlendirilmesi demek. Hatta kaydedilen fotoğrafın üzerinde de biçimlendirmeler yapılır. Photoshop da bunun örneği. Ama yine de fotoğraf kaydedilir, resim elle yapılır. Fark bu. Ortaklık ise kadrajlamayı işaret eden kısımdır.

Gelelim her fotoğraf resimdir ama her resim fotoğraf değildir meselesine. Buradaki ayrım normalde, konu edinilen imgeler ile ilgili olmalı. Her fotoğraf, resmin konu edinebileceği şeyleri konu edinir. Yani fotoğrafın konu edinip resmin edinemeyeceği bir şey yok gibidir. Ama tersi pek geçerli değil. Ben, gözlerinden örümcek ağı atan ve asasını Dumbledore'ın sakalına uzatmış bir Harry Potter'ın gözlüğünün çerçevesine oturup bağdaş kurup oturmuş ve 128 milyar dolar nerede pankartını tutan bir Natasha Romanof resmi yapabilirim. Ama bunun fotoğrafını çekemem çünkü Natasha öldü. Dumbledore'da öldü ama... :) Neyse... :) Bu gerçek olsa da, fotoğrafçıların "photoshop icadolundu, mertlik bozuldu" feryatları gereğince bu da mümkün. Bir kısmı çizilmiş, bir kısmı boyanmış, bir kısmı fotoğraflanmış çok sayıda resim ya da fotoğraf mevcut ve bunlara genel olarak kolaj, karışık artwork, özgür sanatsal çalışma, karışık sanatsal çalışma gibi isimler veriliyor. Modern sanat akımları ile çizgiler iyice bulandı, her şey her şeyle yakınlaştı, sınırlar kalktı artık. "asla şöyle şöyle olmaz" demek olanaksız gibi bir şey. O nedenle şu şudur ama şu asla bu değildir dememek en iyisi.

512 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et