Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Reankarnasyon gerçekten var mı?
8

Reenkarnasyon mümkün mü?

4,334 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
5 Cevap
Kabul Edilen Cevap

Soru bu şekilde sorulduğunda, cevap, "Tabii ki, her şey mümkün. Önemli olan, reenkarnasyon gerçek mi?" olacaktır. Makul şüphenin ötesinde, reenkarnasyonun gerçek olduğunu düşünmek için bir gerekçe gözükmüyor; zira bunu savunanların ne bir mekanizma önerebildiği var, ne deneysel bir yaklaşıma açık (yani ne test edilebilir), ne de yanlışlanabilir bir iddia. Bu bakımdan, bilimsel olarak araştırılabilir, dolayısıyla gerçekliğine genel geçer kanaat getirilebilir bir argüman olarak gözükmüyor.

Reenkarnasyonun gerçek olabilmesi için:

Bu Reklamı Kapat

 1. Bedenden ayrı ve transfer edilebilir bir ruh olmalı (fiziksel ya da değil),
 2. Bu ruhun aktarımı sonucunda gerçekten kişinin bilinci yer/beden değiştirebilmeli,
 3. Bu aktarım öncesi ile sonrası arasında belirgin bir ilişki/nedensellik kurulabilmeli,
 4. Bu aktarımın bir mekanizması olmalı (mümkünse, tespit edilebilir bir mekanizması olmalı).

Bu, kısaltılmış bir liste. Yani reenkarnasyonun gerçek olması için yeterli değil; ama geçerli bir liste. Şu anda bu listedeki 4 öncül de en iyi ihtimalle tartışmalı, en kötü ihtimalle düpedüz yanlış.

Bunlar çözülmeden, reenkarnasyon var mı yok mu diye düşünmek bile anlamsız olacaktır. Ne var ki bunların neredeyse hiçbiri yanlışlanabilir veya test edilebilir argümanlar bile değil (hele ki daha 1. öncülde doğaüstü işin içine dahil edilecekse).

Bu nedenle reenkarnasyon, savunucularının bariz veri noksanlığı, argüman muğlaklığı ve genel sistemsizliği dolayısıyla bir sahtebilim (veya dayanaksız bir inanç) olarak görülmektedir.

1,954 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
15
 • Raporla
Cevap
Celestial Blues
Celestial Blues Bilim Heveslisi
Orijinal Soru: Reankarnasyon gerçekten var mı?

Merhaba,

Reenkarnasyonun gerçek olduğuna dair bilimsel hiçbir kanıt yoktur. Dolayısıyla nasıl olabileceğine dair her şey spekülasyondur ve bilimsel değer taşımaz.

Bu Reklamı Kapat

562 görüntülenme
2
 • Raporla
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Sıradan Vatandaş
Orijinal Soru: Reenkarnasyon gerçekten var mı?

Psikoloji uzmanı birisi cevaplasa daha doğru olur. Böyle birisi gelene kadar ben sadece söz hakkımı kullanarak bir kaç laf etmek isterim :D

Birincisi bu gibi rastlantılar epey akılda kalıyor. Yanlış bir düşünce yapısıyla da birleşince garip şeyler olduğu hissine insan kapılabiliyor. Aklımızda devamlı bir şeyler dönüyor tutmayan kaç tahmini hatırlıyor veya ciddiye alıyoruz? Düşündüğün kaç şeyi arkadaşın sordu? Aklından türlü türlü ihtimallerle türlü olasılıkları düşünebilir gerçekleşeni hafızanda tutabilirsin. Sabah o gün karşılaşmayı beklediğin olağan dışı şeyler bir kağıda yazıp test etsen sonuç ne olurdu?

Bu Reklamı Kapat

Birde tesadüflerin insanlara dağılımı mecburen değişiklik gösteriyor. Bazılarında daha yoğun :D Ben de insanlar hakkında sadece fotoğraflarına bakarak sezgisel bir şekilde yaşadıkları olaylar veyahut karakteristik özellikleri ile ilgili doğru tahminlerde bulunabiliyor medyum gibi geziyordum :D. Çayı şekersiz içtiğini hiç görmediğim duymadığım biriyle nasıl şekeri bıraktın diye muhabbete girebiliyordum. Sebebini düşününce aslında insanların bir birinden o kadar da farklı olmadığını fark etmiştim. İkinci çocuklar, tek çocuklar, aldatılmışlar, başarılılar, başarısızlar, depresifler... bir birleri ile belli başlı ortak yanları paylaşıyorlar. Bu ortak nokraların tanımını sınıflandırmasını yapmasam bile en azından ortak noktaları olduğunu bir şekilde anlıyorum. Bu kişilerin benzer şeyler yaşamış olmaları da bayağı olası oluyor. Benzer şeyleri yaşamış başka bir kişi ile bağ kurabiliyorum. Yanıldığım noktaları da görmezden gelince yanlış düşünceler ortaya çıkabiliyor.

Yani bence yanlış metotlarla düşünmek bunlar gibi doğaüstü fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tıpkı komplo teorilerin ortaya çıkışı gibi. Böyle bir fikri edinen kendi fikrini de alınan hazdan dolayı(sıradan bir hayatı düşünmektense biraz fantastik sosu serpilmiş fikirler herkes taktir eder ki daha tatlı:) yanlışlamaya çalışmıyor. Gene de bir psikolog daha doğru bir cevap verir.

966 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.
Orijinal Soru: Reenkarnasyon bilimsel olarak açıklanabilir mi?

Reenkarnasyon, ruh taşınımı ya da göçü olarak tanımlanır. Bir kişiye ait olan bir ruhun, birden çok bedende var olabildiği ve hayatiyetini sürdürdüğü iddiasıdır.

Bu tanıma göre bırakın Reenkarnasyonu, ruh bile bilimsel bir olgu değildir, varlığına dair hiç bir bilimsel bilgi ya da kanıt yoktur. Buna göre Reenkarnasyon'un varlığına dair hiç bir bilgi, gösterge ya da kanıt söz konusu değildir.

Bu Reklamı Kapat

Bunlar tamamen dini metinlerde anılır. Var olduğuna inanmamız için bir gerekçeden söz edilemez, edilmemiştir. Reenkarnasyon olgusu binlerce yıllık tarihi olan bir iddia. Eğer varlığına dair en küçük bir şüphe olsaydı üzerine onlarca araştırma yapılmış ve var olsaydı da çoktan kanıtlanmış ya da hakkında bilgi edinilmiş olurdu.

1,151 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Chaotic Order
Chaotic Order Felsefe ve metafizik

Reenkarnasyon sahte bilimden ziyade felsefi ve dini bir konsep, metafizik bir fenomendir. Dolayısıyla, fizik biliminin ötesinde olan olgular (varlık, varoluş, ruh, tanrı) ya da iddialar bilimsel bir metodla kanıtlanamaz ve doğrulanamaz diye düşünüyorum.

Bilimsel olarak bu mümkün mü sorusuna şuanki teknoloji ve yöntemlerimizle hayır yanıtını verebiliriz. Şayet ileride "ruh" gibi bir fizikötesi form kanıtlanabilirse o zaman ruh göçü de araştırılmaya elverişli hale gelecek demektir.

Bu Reklamı Kapat

Reenkarnasyon tecrübesine sahip olan insanların hikayelerin çok meşhurdur. Bizi bu fenomen hakkında düşünmeye iten şeyler bu hikayeler genelde. Ancak bunlar da daha çok psikiyatrist ve nörobilimcilerin konusu gibi duruyor. Bununla ilgili birçok araştırma yapılıyor ama tahmin edeceğiniz gibi tatmin edici sonuçlara ulaşmak güç. Örnek bir çalışmayı ekliyorum

Saygılar,

Bu Reklamı Kapat

https://med.virginia.edu › sitesPDF

Children Who Claim to Remember Previous Lives: Past, Present, and ...

330 görüntülenme
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.