Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Ocak
Yusuf Ocak
7K UP
Üye
1

Reel olmayan bir sayının pozitiflik-negatiflik durumundan bahsedebilir miyiz?

Düşüncem, pozitiflik-negatiflik kavramlarının 0'ın referans alınmasıyla oluşturulduğundan ve de 0'ın bir reel sayı olmasından kaynaklı olarak reel olmayan sayılarda pozitiflik-negatiflikten bahsedilemeyeceği yönünde. Ayrıca, reel olmayan sayıların bir başka düzlemde incelendiğini anımsar gibiyim.
598 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
37K UP
Meraklı bilim insanı

Pozitiflik-negatiflik reel olmadan ziyade sıralı bir kümenin içinde olup olmama ile alakalıdır.

Çünkü pozitif ve negatif sayıları 0'dan büyük veya küçük sayılar olarak tanımlıyoruz. Bunu tanımlayabilmek için ilgili kümede bir sayının diğerinden büyük veya küçük olma durumunun tanımlı olması gerekir. Başka bir değişle sıralı küme olması gerekir. Reel sayılar sıralı bir küme olduğu için burda tanımlamakta bir sorun çıkmıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Reel sayı olmayan bir sayı derken hangi sayı kümesinden bahsettiğiniz önem arzediyor mesela karmaşık sayılardan bahsediyorsanız karmaşık sayılar sıralı bir küme olmadığından orda pozitif karmaşık sayılar veya negatif karmaşık sayılar gibi bir şey tanımlamamız mümkün olmuyor.

Fakat reel sayılardan daha büyük sıralı kümeler tanımlamak mümkün[1] dolayısıyla reel sayı olmayıp da positif ve negatif diye iki altkümeye sayısı tanımlamak mümkün.

Tüm Reklamları Kapat

Veya büyük, küçük olma tanımını bir miktar değiştirmek suretiyle karmaşık sayılar kümesini sıralı hale getirmek de mümkün[2]. Örneğin [2] makalesinde bir karmaşık sayılının diğerinden büyük olup olmamasını gerçel kısmının büyük olup olmamasına göre tanımlamış ve gerçel kısımları eşit olan karmaşık sayıların ise sanal kısmının büyük olup olmamasına göre tanımlamış. Matematiksel ifade etmek gerekirse:

Bu durumda pozitif karmaşık sayıları gerçel kısmı pozitif olan karmaşık sayılar, negatif karmaşık sayıları ise gerçel kısmı negatif olan karmaşık sayılar olarak tanımlamak mümkün.

Matematikte herşey neyi nasıl tanımladığına bakıyor.

151 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J D Hamkins. Explicit Ordering On Set With Larger Cardinality Than R. (2 Haziran 2010). Alındığı Tarih: 31 Ocak 2022. Alındığı Yer: MathOverflow | Arşiv Bağlantısı
 2. S Daochun, et al. (2010). The Order Of Complex Numbers. arxiv. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close