Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Rasgele büyüklükte, içi mikroorganizma, bakteri vs barındıran su ile dolu akvaryumdan belli bi süre sonra daha büyük canlılar ortaya çıkar mı? Nasıl?

Farz edelim ki elimizde oldukça büyük bir akvaryum var. Balıklarımızın bu suda yaşayabilmesi için içerisine yararlı bakteriler vs ekliyoruz. Bunların dışında bissürü bakteriler de var suyun içerisinde. Eğer ben, bu suyun içerisine sadece bakteri eklersem, 500 milyon yıl sonra o sudan çeşitli hayvanlar ortaya çıkar mı?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İçi su dolu büyüklükte bir akvaryumdan kastın senin kontrolünde gerçekleştiğini varsayıyorum,hayır,hayvanlar oluşurken kaotik ortam şartları etkin oldu,ama akvaryuma sen dışarıdan müdahale ediyorsun,yani ortamda çok büyük bir kaotik olma durumu yok,ve ayrıca 500 milyon yıl çok kısa bir süre,ilk penis bile 500 milyon yıl önce evrimleşmiş.Yani daha uzun zaman gerek.Çok çeşitli türlerin ortaya çıkmasını istiyorsak ortam kaotik olmalı ve tonlarca faktör olmalı.

127 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Merhabalar Yiğit Dövücü

Sorduğun soruyu tam anlayamadım açıkscası. Daha buyuk derken 1 hücrenin hacminin artması mı yok çok hucreliye geciş mi demek istiyorsun net değil. Aynıca bu sorudaki bakteriler özelliklerini ve cevre baskısını da yazmamışsın. Yani soruda çok değişken etmen var.

Soruyu anladığım kadarıyla cevap vericem. Bakterileri yada tek hucreli canlılar uygun şartlarda ve doğru cevre baskısıyla çok hucreliye evrimleşebilir. Tabiki bu birden pat diye olmaz. Önce 3-4 bakteri birbirlerine tutunur ve ortak kararlarla ilkel bir çok hucreli oluşturur. Sonra daha fazla bakteri bu gene sahip olup populasyon artar. Zamanla hucreler kendince özelleşir, yeni özellik kazanır veya kaybeder. Mesela bazı hucreler ışığa duyarlı olur görme görevini üstlenir, bazısı sindirmede rol oynar vesayre. Mikro canlılar oluşabilir bu sayede. Cevre baskısı musade ederse daha da buyuyebilir ve yine cevre baskısına baglı olarak çeşitli canlılar varolabilir. Yani her şeyi çevre baskısı belirler. Çok miktarda enerji ve yemek yoksa, kaynak azsa hiç çok hucreli buyuk canlılara evrimleşmeyebilirde. Ortamda ışık ve co2 çoktur fotosentez yapma çok olur, kimyasal enerji çoktur kemosentez yapmaya verilebilir dediğim gibi cok fazla değişken var bu soruda.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zihnim, doğadan topladığım gerçekleri genel geçer yasalara dönüştüren bir çeşit makinaya dönüştü.”
Charles Darwin