Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Rastgele büyüklükte içi mikroorganizma, bakteri barındıran su ile dolu akvaryumdan belli bir süre sonra daha büyük canlılar ortaya çıkar mı? Nasıl?

Farz edelim ki elimizde oldukça büyük bir akvaryum var. Balıklarımızın bu suda yaşayabilmesi için içerisine yararlı bakteriler vs ekliyoruz. Bunların dışında bissürü bakteriler de var suyun içerisinde. Eğer ben, bu suyun içerisine sadece bakteri eklersem, 500 milyon yıl sonra o sudan çeşitli hayvanlar ortaya çıkar mı?
369 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
270K UP
Düşünür

Merhabalar Yiğit Dövücü

Sorduğun soruyu tam anlayamadım açıkscası. Daha buyuk derken 1 hücrenin hacminin artması mı yok çok hucreliye geciş mi demek istiyorsun net değil. Aynıca bu sorudaki bakteriler özelliklerini ve cevre baskısını da yazmamışsın. Yani soruda çok değişken etmen var.

Soruyu anladığım kadarıyla cevap vericem. Bakterileri yada tek hucreli canlılar uygun şartlarda ve doğru cevre baskısıyla çok hucreliye evrimleşebilir. Tabiki bu birden pat diye olmaz. Önce 3-4 bakteri birbirlerine tutunur ve ortak kararlarla ilkel bir çok hucreli oluşturur. Sonra daha fazla bakteri bu gene sahip olup populasyon artar. Zamanla hucreler kendince özelleşir, yeni özellik kazanır veya kaybeder. Mesela bazı hucreler ışığa duyarlı olur görme görevini üstlenir, bazısı sindirmede rol oynar vesayre. Mikro canlılar oluşabilir bu sayede. Cevre baskısı musade ederse daha da buyuyebilir ve yine cevre baskısına baglı olarak çeşitli canlılar varolabilir. Yani her şeyi çevre baskısı belirler. Çok miktarda enerji ve yemek yoksa, kaynak azsa hiç çok hucreli buyuk canlılara evrimleşmeyebilirde. Ortamda ışık ve co2 çoktur fotosentez yapma çok olur, kimyasal enerji çoktur kemosentez yapmaya verilebilir dediğim gibi cok fazla değişken var bu soruda.

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Efe Gerenli
Efe Gerenli
4,558 UP
Basit bir evrimsel biyoloji meraklısı

İçi su dolu büyüklükte bir akvaryumdan kastın senin kontrolünde gerçekleştiğini varsayıyorum,hayır,hayvanlar oluşurken kaotik ortam şartları etkin oldu,ama akvaryuma sen dışarıdan müdahale ediyorsun,yani ortamda çok büyük bir kaotik olma durumu yok,ve ayrıca 500 milyon yıl çok kısa bir süre,ilk penis bile 500 milyon yıl önce evrimleşmiş.Yani daha uzun zaman gerek.Çok çeşitli türlerin ortaya çıkmasını istiyorsak ortam kaotik olmalı ve tonlarca faktör olmalı.

131 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close