Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Oğuzhan Ay
Oğuzhan Ay
1,500 UP
Üye
3

Radyomuzu 1420 MHz frekansa alarak evrenden gelen tüm hidrojenlerin(en azından radyomuza ulaşanların) gürültüsünü dinleyebilir miyiz?

474 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Bilimsever

Hayır dinleyemezsin. Bu kadar net konuşmamın sebebi senin sorunu okuduğumda ben de araştırmaya başladım. Aslında teknik olarak zaten dinleyemeyeceğini biliyordum ama acaba şu tv'de ki karıncalanmaların izlenebildiği gibi bir şey olabilir mi diye merak ettim.

Dinleyememe sebebin birincisi anteninin çapı küçücük kalır yetmez. ikincisi etrafındaki klasik radyo için olan radyo dalgaları baskın gelir. Yani muhtemelen şu anda 1420 mhz'e ayarladığında radyo kanallarından birine denk gelirsin.

Ama asıl sorun bunlar değil. Şimdi biz bilimsel makale falan okurken orada çeşitli frekans isimleri duyuyoruz ama bunların şekilleri farklı farklı. Hani basitçe bir radyo kanalı sinüs dalga da hidrojeni dinlemek üçgen dalga gibi düşün. Bu sadece benzetme tabi. Böyle bir şey yok. Anlatmak istediğim her 1420 mhz aynı değil. Demek ki sen bir radyo dalgası yakalasan bile bunu ayrıştırman gerekiyor. Bunu normalde spektrometre denilen cihazlar yapıyor. Her elementin bir ışık imzası var.

Tüm Reklamları Kapat

Diyelim ki elinde büyük bir anten var. Diyelim ki frekansı da ayrıştırabilen cihazın yazılımın var. Hadi diyelim sinyalin kazancını yükseltip dinlenecek seviyeye de getirebiliyorsun. Ama bu sefer de bulunduğun bölgenin biraz ıssız olması lazım. Çünkü sen zayıf bir sinyal yakalamaya uğraştığın için etraftaki elektrik kabloları bile belki sana parazit olarak dönecek.

https://youtu.be/lyFeXgK94Xo

yukardaki linkte tam senin yapmak istediğin şeyi yapmış adam. sabredip sonlara doğru gelirsen adamın antenini, kullandığı yazılımı ve spektrometresini görebilirsin. evdeki uydu çanağı kadar bir şey anteni. Ama anladığım kadarıyla o da güzel kaliteli bir dinleme yapamadı şehir içinde olduğu için. kampa gittiğinde mi ne dinleme yapıyormuş. o kadar çevirebildim. Birde arada büyük bir parçayı anlattı durdu. 2.4 ghz imiş. galiba antenden gelen sinyali ayrıştıran zamazingo bu.

ileri okuma için hidrojenin spektrumu şeklinde arayıp inceleyebilirsin. 4 tane falan dikey çizgi oluşuyor. imza dedikleri bu.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close