Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
1

"paralel evrenler"in varlığı bilim çevreleri tarafından kabul edilmişmidir?

"evrim teorisi" bir doğa kanunu olan evrimin nasıl olduğunu , ne şekilde geliştiğini açıklamaktadır. Basit bir mantık yürüterek "paralel evrenler teorisi" nin de bir gerçeklik olarak var olan "paralel evrenler"i açıklayan bir teori olduğunu mu düşünmeliyiz?

3
168 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Hayır. Bu durum, teori sözcüğünün gevşek bir şekilde kullanılmasından kaynaklı bir durum. Paralel Evren Hipotezi olarak anmak daha doğru; ancak genellikle kısaca "paralel evrenler" olarak bahsediliyor. 

Bir de fizikte işler bazen farklı olabiliyor; çünkü paralel evrenler fizikçilerin oturdukları yerden, hayal dünyalarından uydurdukları bir açıklama değil - matematiksel denklemlerin bir kısmının potansiyel bir sonucu. Dolayısıyla belli miktarda veriyi bir arada işleyerek, evrenin neden ve nasıl var olduğunu açıklamayı başardığı için bir teori olarak anılabiliyor.

Ancak semantik detayların ötesinde, Evrim Teorisi gibi bir teori ile kıyaslanması mümkün değil. Evrim Teorisi daha ziyade Kuantum Teorisi veya İzafiyet Teorisi ile benzeştirilebilir.

101 görüntülenme
4
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Varlığı ya da yokluğu kesin olarak ispatlanamayan her şey teoridir.Evrimin varlığına dair bir çok delil olmasına karşın,paralel evrenler ilişkin deliller pek yoktur.Evrim deneyle kısmen gözlenebilirken,paralel evrenleri içinde bulunduğumuz dönemdeki teknolojik bilimsel yetersizlikten dolayı kanıtlar bulunması oldukça zordur.

1
Teşekkür
Paylaş
1

Hayır, böyle düşünmek doğru olmaz.

Çünkü evrim teorisi çok sağlam temellere dayanır ve kanıtları vardır (Arkeolojik buluntular vb.). Fakat paralel evrenler teorisi için bu durum böyle değildir. Elimizde ne kalıntı vardır ne de deneysel veriler. Fakat bu durum onun yanlış olduğunu göstermez.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek, herkesin kolaylıkla inandığı basit bir ifadedir. Suçu ispatlanana suçsuzdur. Bir hipotez ise kimsenin inanmak istemediği yeni bir öneridir. Etkili olduğu ispatlanana kadar suçludur.”
Edward Teller
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku