Sorulara Dön
1
Sanat & Edebiyat

"Okuduktan sonra hayatım değişti" dediğiniz kitaplar var mı?

Bazı kitaplar var ve okuduktan sonra düşünce yapımızda ve dolaylı olarak hayatımızda bir şeyler değiştirirler. Peki sizin "okudum ve hayatım değişti" dediğiniz kitap hangisi?

3
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Ortaokul öğrencisiyken Yaşar Kemal'in "Ince Memed"i okudum ve ondan sonra kitap sever oldum. Okumayı sevmek hayatımı yönlendirdi.

Ama günümüzde, post-modern çağda, okuyup/izleyip/ görüp hayatınızı değiştirecek bir sanat eseri olması teknik olarak imkansız gözüyle bakılıyor. Yani o kadar çok akım oluşmuş ve dekadansa gitmiş ki, o kadar çok fikrin yükselip düştüğü görülmişki ömür boyu inananacağınız bir fikir artık yok.

127 görüntülenme
2
Paylaş
2

Merhabalar

Benim hayatımda derin iz bırakan ve hayatımı değiştiren kitap muhtemelen Viktor E. Frankl'in yazdığı "İnsanın Anlam Arayışı" adlı kitabıdır. Bu kitabın yazarının kendisi 2.Dünya Savaşı boyunca Nazilerin kamplarında zorla çalıştırılan Yahudilerden biri. Bu kitapta kendi gözlemiyle Nazi kamplarındaKİ intihar edenler ve intihar etmeyenler arasındaki farkı anlamaya çalışıyor ve bu doğrultuda bazı sorular soruyor: "Nasıl olur da bir insan hayatının bütün zorluklarına rağmen hala yaşama isteğiyle dolup taşabilir? Bütün yaşadıklarına rağmen bir insanın sonraki gün uyanmasını sağlayan şey nedir?" Bu soruların sonucunda bir cevaba ulaşır "insanın yaşatan hayatını bir anlam uğruna adamış olmasıdır. Yaşamak acı çekmektir ve hayatta kalmak bu çekilen acıda bir anlam bulmak demektir" Yaşamın bütün "nasıl"larına cevap olacak tek bir "neden" insanın anlam arayışının sebebi ve sonucunda çıkacağı tek yoldur.

Her gün neden yaşamam gerektiğini, neden bir sonraki kalp atışımın var olması gerektiğini düşündüğüm günlerde karşıma çıkan bu kitap beni kapılmış olduğum bütün yıkıcı düşüncelerden uzaklaştırarak hayata daha bir olumlu bir bakışla bakmamı sağladı. Bu yüzden bu kitap belki de hayatımda karşıma çıkan en önemli şeydir.

1
Paylaş
1

merhabalar Nush .

Karl Marx - Komünist Manifesto

Karl Marx - Ücret, Fiyat, Kar ve Emek

Leo Huberman - Sosyalizmin Alfabesi

Pyotr Kropotkin - Anarşizm

Vladimir İlyiç Lenin - Burjuva Demokrasisi

bunların hepsinin siyasi kitaplar olduğunun farkındayım, amacım propaganda yapmak değil. Ancak siyasi görüş denilen şey sadece vereceğin oydan ibaret olmadığına inanıyorum. siyasi görüş demek bir yaşam tarzıdır. bir insanın karakterini gösteren en büyük kriterlerden biridir. benim siyasi görüşlerimin temelini atan kitapları buraya yazdım.

178 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et