Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

"Nem" tam olarak nedir?

Havadaki su buharı olarak geçiyor ama tam anlayamadım ne olduğunu.
1,601 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap

Nem, havada bulunan su buharı demek. Farsçada "yaşlık, yaş, ıslaklık" anlamına gelen nam (نم) sözcüğünden geliyor. Su buharlaştığında, bir gaz olarak havaya karışıyor ve havanın nemliliğini arttırıyor.

İnsanların "nem" diyip de sayılar verirken (mesela "Hava %50 nemli." derken) kastettiği, "mutlak nem" veya "bağıl nem" gibi kavramlar. Bunlar, havadaki nem miktarını ölçmek için kullandığımız araçlar:

 • "Mutlak nem", 1 metreküp veya 1 litre havada kaç gram su olduğunu bu şekilde ifade ediyoruz.
 • %40, %60 vs. diye belirtilenler ise, havanın belli bir sıcaklıkta taşıyabileceği maksimum su miktarına göre (dolayısıyla göreli veya bağıl olarak) ne kadar su barındırdığı. Buna da "bağıl nem" diyoruz.

Örneğin hava, sıcaklık ve basınç değerlerine bağlı olarak belli bir anda 100 gram/litre su taşıyabiliyorsa ama o anda havada litre başına 40 gram su varsa, "%40 bağıl nem" diyoruz. Tabii insanlar kısaca "%40 nemli" diyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Nem oranı önemli, çünkü hem ortam sıcaklığını nasıl algıladığımızı etkiliyor hem de (daha sıklıkla inanılanın aksine) sıcaklıktan çok daha önemli bir şekilde hastalıklara yakalanma ihtimalini etkiliyor.

148 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
25
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğaç Çağdaş Çelebi
Fizik okumak isteyen birisi

Nem aslında buharlaşmış sudur.

Evde su kaynatınca çıkan buhar da aslında nemdir.

Yani havada gözle göremediğimiz sular var

Tüm Reklamları Kapat

Bu hava kabarcıkları ısıyı iyi hapseder. Bu yüzden nemli yerler genelde daha sıcak olur ve deniz kenarları da bu yüzden sıcaktır.

Ayrıca nemin fazla olduğu yerlerde hava basıncı ve suyun kaynama noktası da artar. Bu yüzden yukarılara çıktıkça su daha hızlı kaynar .

11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sıcak diye bir kavram benlikseldir. Normalde bir algılama biçiminin adıdır. Bir çok kişi bu durumun farkında olmayabilir. Ama durum gerçekte budur. Evrende bizim benliksel tanımlama ile sıcak dediğimiz şey aslında aldığımız hissin adıdır. Evrende olan şey ise atomlarin titreşimlerin enerjisi yükselerek artmasıdır. Evren için sıcaklık diye bir şey bu nedenle yoktur. Bu tanımlama tamamen bizim hissel algısal yani benliksel tanımlamamızdır. Nem için veya ıslaklık için de aynısı geçerlidir. Bunlar hissel veya benliksel algımıza dayanan tanımlamalardır. Benliğimizi aradan çıkarırsak tanımlamalar çok değişir. Evren bu yüzden 'insansız' çok farklı tanımlanan bir yerdir. Buhar dediğiniz şey ıslaklık algısına dayanan bir tanımala biçimidir. Gerçekte ise sizin de bildiğiniz gibi su moleküllerinin gaz olarak sudan ayrışması dışında başka bir durum yoktur. Faz kırılması denen bu süreçte gerçekte olan şey budur. Evrendeki olan bitenler gerçekte algıladıklarımıza göre yaptığımız tanımlamalardan çok çok farklı bir biçimde gerçekleşmektedir. Özellikle kuantum seviyesinde ne olup bittiğine dair hiç bir şeyi gerçekte bilmiyoruz. Bir nesne diğerine temas ettiğinde neler olup bittiğini bile kuantum düzeyinde henüz bilmiyoruz. Çünkü gerçekte hiç bir nesne diğerine temas etmiyor.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close