Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Psikiyatri bir bilim midir yoksa sadece ilaç ticaretinden mi ibarettir?

Psikiyatri ve psikoloji arasındaki farkı araştırırken bir sorunla karşılaştım. Bazı kişiler psikiyatrideki ilaçların bağımlılık yapıcı etkisi olduğunu ve tedaviye yaramadığını söylemekte. Bir diğer tarafta tam tersi savunulmakta. Bu konu hakkında kesin bir görüşüm yok tek amacım bilgi edinmek.

2
340 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kısa cevap: Evet bilimdir. Psikiyatri; psikoloji, farmakoloji, biyoloji, nöroloji, biyokimya gibi ciddi alanlardan faydalanan bir tıp dalıdır. Eğer uygulamalı bilimleri(tıp bunların en başında gelir) bilim olarak kabul edilirse-ki çoğu otorite tarafından kabul edilir. Psikiyatri de tıp biliminin bilimsel yöntemler kullanarak araştırma yapan bir alt dalı olarak bilimdir. Psikiyatriyi kendi verisini oluşturmakla birlikte bir çok farklı bilim dalından verilerin de büyük katkı sağlayarak insan davranışındaki patolojik sayılabilecek durumları gözlemleyen, etiyolojisini araştıran ve bu sorunları düzeltmeye çalışan bir uygulamalı bilim dalı olarak görebiliriz.

Bununla birlikte psikiyatrinin bugün en çok tartışılan ve eleştirilen tıp dallarının başında gelir. Kişilik bozuklukları gibi direkt olarak gözlemlenemeyen alanlarda çalışması ve sosyal bilimlerden de büyük oranda yararlanması bazı bilim çevrelerince eleştirilir ama son yıllarda tıpte biyopsikososyal yaklaşımın ivme kazanmasıyla bu eleştirilerin dozu hafifleyebilir. Ayrıca psikiyatriye yönelik eleştirilerin bir diğer noktası da tanı kriterleri ve ''hasta''yı ''tedavi'' biçimleridir. Bu yöntemler o kadar eleştirilmiştir ki anti-psikiyatri isimli bir akımın doğmasına sebep olmuştur. Bu eleştirileri en iyi gösteren çalışmalardan birisi aşağıya linkini bırakacağım meşhur Rosenhan Deneyi'dir. Tabi bu eleştirileri yaparken psikiyatrinin çalışması ve veri toplaması çok zor bir alan olduğunu ve hala metodolojik olarak hala gelişmekte olan bir alan olduğunu da unutmamak gerekir.

İşin farmakolojik kısmı ise hala tartışılan bir alan. Psikiyatrik ilaç sektörü inanılmaz büyük paralar ve insan gücü harcanan, ilaç endüstrisinin en büyük araştırma sahalarından biri. Yapılan istatistiki çalışmalar anti-depresan kullanımının anlamlı bir şekilde kişiyi daha iyi hissettirdiğini gösteriyor. Fakat bu çalışmada ilaçlarda gelişme gösteren kısım ağır depresyon vakalarıyken, hafif vakalarda anlamlı bir gelişme görülmüyor. Ayrıca anti-depresan kullanımıyla birlikte bilişsel-davranışçı terapi sadece anti-depresan kullanımına göre çok daha etkilidir.

344 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Rosenhan Deneyi. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Is Psychiatry Scientific? A Letter To A 21St Century Psychiatry Resident. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Anti-Psychiatry. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Do Antidepressants Work? Yes, No, And Yes Again!. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Ben psikiyatrinin henüz bir bilim olmadığı görüşündeyim.

Bence fazlasıyla kör topal ilerliyor halen daha. Rosenhan Deneyi her şeyi anlatıyor . Ama belki bir gün simyanın modern kimyayı doğurması gibi o da gerçek bir bilim yaratabilir. Kaynakçaya bakınız

202 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Türk Anti Psikiyatri Topluluğu. (16 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 16 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın