Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-1
Puan Ver

Pozitif ateizm deistik tanrıyı kesinlikle reddeder mi?

Pozitif ateizm deistik tanrıyı kesinlikle reddeder mi? (negatif ateizm gibi yok sayarak reddetmekten bahsetmiyorum) reddederse hangi sebeplerden dolayı kesinlikle red eder?

2
Anonim -1
137 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Hayır

Pozitif Ateizim Tüm Tanrı fikirlerini kesin olarak reddetmez.

Tanrının Mantık Kuralları içerisinde bilinebilecek, ispatlanabilecek her türlü tanrı fikrini kesin olarak reddeder.

Tanrının mantık ile açıklanamayacak,ispatlanamayacak , mantık kuralları ile kısıtlanamayacak bir şey olması gerektiğini söyleyerek mantığa dayandırılan bütün tanrı fikirlerini reddeder.

Fakat bu Fideist , imancı , duygusal , sezgisel Tanrı kabullerini etkilemez. Eğer bir Deist Tanrı var çünkü onu hissediyorum diyorsa bu mantık kurallarına dayanan bir iddia olmadığı için Pozitif Ateizim fikri buna karşı çıkmaz - çıkamaz.

135 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Pozitif ateistlerin deistik bir Tanrı'nın varlığını kesin olarak reddetmeleri gerekmiyor. Tanrı'nın yokluğu lehinde olasılıksal argümanlar sunulabilir.

Not: Pozitif ateistler Hypatia Yaşıyor'un söylediği gibi mantık kurallarına tabi bir Tanrı'nın var olamayacağını, Tanrı'nın mantık kurallarının dışında olması gerektiğini savunmaz. Hatta Tanrı'nın mantık kurallarının dışında olduğunu söyleyen birisi Tanrı'nın var olmadığını da söyleyemez. Çünkü Tanrı mantık kurallarının dışında tutulduğunda, Tanrı için (hem var hem yok) demek çelişki olmaz. Bir şeyin hem var hem yok olamaması mantık kuralları çerçevesinde geçerlidir. Kaldı ki Tanrı'yı mantık kuralları ile sınırlamak gerçek bir sınırlama değildir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; geçerli olanın kabulü ve olmayanın reddidir. Ancak bunu yapabilmek, sanıldığından daha fazla cesaret gerektirir.”
Jacob Bronowski