Sorulara Dön
0
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Plazmidlerin antibiyotik olarak verilip hücrelerin bu genetik özelliği özümsemesi nasıl sağlanıyor?

Yani her bir antibiyotik alındığında belirli bir miktarda hücreye bu plazmid dağıtılıyor ve bu hücrelerin o hastalığa karşı direnci mi değişiyor. Her antibiyotikte biraz daha hücre değişiyor şeklinde midir? Çok cahilim ama çok merak ettim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Burda iki ayrı durum sözkonusu:

1) antibiyotik üretmek için plazmidlerin antibiyotik üreten bakterilere verilerek kullanılması

2) antimikrobiyel direnç geni taşıyan plazmidlerin hastalık oluşturan bakterilerde bulunması hali

Ilk basamakta antibiyotik üretimi: antibiyotik dediğimiz aslında bazı bakterilerin doğal olarak ürettiği enzimler ve bu enzimler patojen yani hastalık yapıcı bakterileri öldürebiliyor. Bu enzimleri hazırlamak için bunu üreten doğal bakteriler laboratuarda çoğaltılıp enzimleri toplanıyor ve ilaç formuna getiriliyor. Ama bu konvansiyonel yöntemde verimlilik ve standart sorunu var. Yani büyük hacimde üretmek istediğinizde ilk bakterinin mutasyona uğrayıp değişmesine hizmet etmiş oluyorsunuz ve elinizde standart (hepsi birbirinin aynı) ürün olmuyor. Bunu engelleme yöntemlerinden birisi plazmid uygulaması. Plazmidlere istenen enzimi kodlayan geni ekleyip ana bakterinin içine yerleştirerek tek bir bakteriden çok daha fazla enzim üretmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu enzimler toplanıp ilaç formuna getiriliyor. Sonuçta antibiyotik olarak aldığınız ürün bu kimyasal yapıdaki enzimler. Hatta sentetik olarak da üretilebiliyorlar.

2.si yani direnç ise patojen bakterinin bu enzimlere karşı geliştirdiği bir cevap. Burada ya patojen bakteri kendisi antibiyotiğe dirençli bir genetik dizilime sahip -o şekilde seçilmiş- ya da plazmidlerin yatay gen aktarımı özelliği sayesinde antimikrobiyel direnç geni taşıyan bir plazmid bu patojen bakteriye eklenmiş. Çünkü plazmidler doğada bu şekilde hayatta kalıyor. Makalede de anlatıldığı gibi bakteriden bakteriye piluslar aracılığıyla geçebiliyor ve antibiyotik direnç geni taşıdığı için de konağı olan bakterinin faydasına oluyor ve elenmiyor. bu plazmidler yukarda bahsedilen, laboratuarda antibiyotik üretmek için kullandığımız plazmidler değil, yani antibiyotikten gelmiyor.

Her antibiyotik aldığınızda vücudunuzdaki bakterileri büyük oranda öldürüyorsunuz (patojen olanlar ve bağırsak mikrofloranızdaki iyi bakteriler de dahil). Tavsiye edildiği gibi antibiyotiğinizi iyi kullanmazsanız antibiyotiklerin öldüremediği bakterilerin seçilip çoğalmasına olanak sağlıyorsunuz. Ayrıca antibiyotik rezidü (kalıntısı) olan hayvansal gıdalar tüketildiğinde ya da antibiyotik dirençli plazmidler taşıyan hayvansal ürünler ile temas da sizin bağarsak mikrofloranızdaki bakterilere (geçici bir süre de olsa) bu plazmidlerin geçmesine ve antibiyotik dirençli patojen bakterilerin yaygınlaşmasına ortam hazırlıyor olabilir.

Bu yüzden insanlarda ve hayvan yetiştiriciliğinde antibiyotik kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konu.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın