Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yüşa Eymen Barlın
Üye
1

Plasebo Etkisi nedir?

Az önce plasebo etkisi ile alakalı yüzeysel bilgi veren bir videoya rastladım ve "Muhtemelen gerçek değildir." Diye düşündüm. Bu etki tam olarak nedir ve gerçek midir?
337 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berra Toygar
Berra Toygar
1,950 UP
Üzerine araştırma yaptığım bir konu.

Plasebo etkisi; 1800’lü yıllardan beri bilinen, “sahte tedavi” (fake treatment) ya da “şeker hapı” (sugar pills) olarak da bahsedilen bir terim. Ya da daha doğru tanımıyla farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı etki oluşturması.

Çoğu klinik araştırma, doğal geçmiş kontrollerinden yoksun olduğu için plasebo etkisini doğrulamak için yeterli değil. Buna rağmen küçük bir klinik araştırma grubu plasebo tedavisinin kronik ağrı formlarında, primer hastalıkların tedavi süreçlerinin son evrelerinde, depresyon ve astım tedavilerinde nedensel etkileri olduğunu göstermiştir. Plasebo etkisi, aynı zamanda hastane ve kliniklerde uygulanan standart klinik tedavilerin hastaların beklentilerini karşılaması noktasında önemli bir bileşendir. Birkaç çalışma, Plasebo analjezisinin otonomik aktivitedeki değişikliklerle ilişkili olduğunu bulmuştur. Plasebo tedavileri, hipotalamus-hipofiz hormon salgısı sistemlerinin ön beyin kontrolü aracılığıyla hormonal tepkilerini de etkileyebilir. Ancak fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü yoktur.

Daha fazla bilgi için eklediğim kaynaklara bakabilirsiniz.[1][2][3] Umarım yardımcı olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

113 görüntülenme

Kaynaklar

 1. D. Wager, et al. The Neuroscience Of Placebo Effects: Connecting Context, Learning And Health. Alındığı Yer: www.ncbi.nlm.nih.gov | Arşiv Bağlantısı
 2. S. M. Vambheim, et al. (2021). Placebo Effects On Stress, But Not On Pain Reports. A Multi-Experiment Study. Frontiers in Psychology. doi: 10.3389/fpsyg.2021.639236. | Arşiv Bağlantısı
 3. C. Jarrett. The Placebo Effect, Digested – 10 Amazing Findings. (11 Mart 2019). Alındığı Yer: Research Digest | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close