Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
10
Palm yağı nedeniyle ormanlar yok oluyor mu?
125 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Öne Çıkarılan Cevap

Evet, palm yağı tüketimi Asya'daki ormansızlaşmanın ana kaynaklarından biridir.[1][4] Burada olan, palm yağı elde etmek için, bu yağın geldiği meyveleri üreten Elaeis cinsi ağaçların kesilmesi değildir. Kozmetikten yiyecek endüstrisine kadar çok geniş bir yelpazedeki ürünlerin üretiminde kullanılan, trans yağ içermeyen ve dolayısıyla daha sağlıklı olarak kabul edilen palm yağına olan talebin artmasına bağlı olarak, Güneydoğu Asyalı palm yağı üreticilerinin, bu talebi karşılayabilme amacıyla biyoçeşitlilikçe çok zengin olan diğer ormanları yok etmesi ve bunlar yerine palmiye ağaçları dikmeleridir.[2]

Bu ormansızlaşma öyle boyutlara ulaşmıştır ki, günümüzde Endonezya'daki ve ekvator hattındaki diğer ülkelerideki ormansızlaşmanın 1 numaralı nedeni palm yağı üretimi hâline gelmiştir. Bütün tropik yağmur ormanların %5 kadarı, tüm Dünya orman varlığınınsa %2.3 kadarı, sadece palm yağı üretimi amacıyla yok edilmiştir.[3] 2001-2006 yılları arasında Malezya'daki bütün orman kayıplarının %23'ünden, 2008-2009 yıllarında Endonezya'daki ormansızlaşmanın %40'ından palm yağı üretimi sorumludur (son dönemde artan baskılarla bu oranlar bir miktar azalmıştır).[4] Hatta sırf bu ormansızlaşma nedeniyle bölgedeki orangutan popülasyonu %50 azalmıştır; çünkü palm yağı üretimi için açılan araziler, bu yakın kuzenimizin yegâne yaşam alanlarını ortadan kaldırmaktadır.

Ayrıca bu ormansızlaşma, karbondioksit döngüsüne katılan ağaçların eksilmesi dolayısıyla küresel ısınmayı da körüklemektedir. Yeryüzündeki ağaçların dağılımı ve sayısı azaldıkça, üretilen karbondioksit geri emilmediği için atmosfere katılmakta ve iklim değişimini hızlandırmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Burada dikkat edilmesi gereken kritik bir nokta, sadece palm yağı tüketimini azaltmanın sorunu kalıcı olarak çözmeyecek olmasıdır.[1] Çünkü palm yağı talebi düşecek olursa, bu yağı üreten firmalar kârlarını korumak için ektikleri ağaçları kesme yoluna gidecek (yani bu defa ormancılıktan kâr elde etmeye çalışacak), bu alanları tarım alanına çevirecek, böylece hâlihazırda yok olmuş ve zorlanmış habitatlara daha da fazla yük bindirecektir. Bu küresel sorunun çözümü bireylerde değil, bu üretime izin veren ülkelerdeki özel firmaların denetlenmesi ve kısıtlanmasındadır. Ne yazık ki ülkelerine böylesine büyük miktarda sıcak para girişi olan Endonezya gibi ülkelerin bu firmaları denetlemeye yanaşması pek kolay ve olası gözükmemektedir. Burada, uluslararası baskılar devreye girebilir ve bu sayede ülkeler doğru olanı yapmaya zorlanabilir.

468 görüntülenme

Kaynaklar

  1. EarthTalk. Is Harvesting Palm Oil Destroying The Rainforests?. (11 December 2008). Alındığı Tarih: 21 December 2021. Alındığı Yer: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
  2. WWF. 8 Things To Know About Palm Oil. (21 December 2021). Alındığı Tarih: 21 December 2021. Alındığı Yer: WWF | Arşiv Bağlantısı
  3. Palm Oil Alliance. Deforestation & Palm Oil. (21 December 2021). Alındığı Tarih: 21 December 2021. Alındığı Yer: Palm Oil Alliance | Arşiv Bağlantısı
  4. Our World in Data. Is Palm Oil Responsible For Deforestation?. (21 December 2021). Alındığı Tarih: 21 December 2021. Alındığı Yer: Our World in Data | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
16
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et