Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Paleontologlar iskelet yapısı belli bir canlının dış görünüşünü nasıl betimleyebiliyorlar?

Vücutta iskelet dışında zamanla çürüyen kemiksiz yapılar olamaz mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Karşılaştırmalı anatomi ve filogenetik sayesinde...

Kemiklerimiz, kıkırdaklarımız ve kaslarımız tarafından şekillendirilir. Bir kemiğin gelişim sürecinde hafif eğiklik ve çukurluklar göstermesi, onu bir taraftan çeken kasların olduğuna işarettir. Kemiğin üzerindeki delikler ve oluklar ise uzun süre boyunca hareket eden tendonların izleri veya kemiğin içerisine giren damarların göstergesidir.

Bütün canlıların kemikleri birbirinden bağımsız olarak evrimleşmediği için, filogenetik ve karşılaştırmalı anatomi sayesinde kemiklerin yapısı üzerinden kaslar çizilebiliyor. Zira insan femur kemiği ile fil femur kemiği arasında fazlasıyla benzerlikler vardır. Bilinen bir örnek üzerinden, bulunan yeni fosiller hakkında bilgi sahibi olunabilir. İskelet yapısı dışında çürüyen kemiksiz yapıların en "bilinmeyen" olanı "deridir." Çünkü melanosit denilen pigmentli hücreler barındırır, kıl folikülleri vardır. Dolayısıyla korunmuş melanositleri veya deri tabakası bulunmayan canlıların renkleri kesin olarak bilinemez. Aynı şekilde kemiksiz boynuz yapıları da spekülasyona açıktır. Bu konuda, taksonomi ve filogenetik bilimleri sayesinde yaşayan akrabalarından veya bilinen fosil kayıtlarından yola çıkılarak yorum yapılabilir sadece.

Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önceleri, insanların gerçeği bulmalarını engellemek için bir sürü kitabı imha etmeniz gerekiyordu. Bugün ise gerçeği, bir Google aramasının 20. sayfasına yönlendirerek gizlemeniz yeterli oluyor.”
Lenny Pozner
Geri Bildirim Gönder