Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Özellikle kaza yeri, savaş veya patlamalarda, kötü durumdaki cesetleri görmek neden insanları etkiler?

Film veya sahte olduğunu bildiğim videolarda sorun olmamasına rağmen gerçek olduğunu bildiğim durumlarda olan durum. Insan vücudunu, organlari vs biliyorum, ne görmem gerektigini ve nasil görüneceğini biliyorum. Neden yine de görünce etkileniyorum? Teşekkür ederim.
214 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Buse Çelik
bilimsever bir öğrenci

Bence empati. Gerçek bir kaza veya savaş alanındaki cesetleri gördüğümüzde, onların nasıl ölmüş olabileceğine dair aklımızda birçok fikir oluşur. Nasıl vurulmuş olabileceklerini, son nefeslerinde ne düşündüklerini, geride kimleri bıraktıklarını, mutlu mu yoksa mutsuz mu öldüklerini düşünür ve onun yerine kendimizi koyarız. Annemiz-babamız yaşında birinin cesedini gördüğümüzde onu annemiz-babamız yerine koyarız, küçük bir çocuk gördüğümüzde kardeşimiz...Aynı şekilde onu vuran kişi hakkında da düşünürüz. Acaba öldürürken ne düşünüyordu, şimdi pişman mı gibi... Her iki bakış açısı da acı vericidir. Gerçekten ölmüş insanlar, bir kurgunun parçası olarak ölmüş insanlara göre bize “gerçek” bir acı verir, çünkü bir film izlerken filmden almak istediğimiz başka şeyler de bilinçaltımıza dahil olur: heyecan, korku, estetik haz...İster istemez, filmin gösterdiği şeylerden ziyade gösteriş şeklinden daha çok etkileniriz. Başka bir deyişle, bir kurguya bakarken “ne” sorusundan daha çok “nasıl” sorusuyla ilgiliyizdir. (Savaş alanını görmekten ziyade savaş alanının nasıl gösterildiğiyle. Hatta bir dram filminden çıktıktan sonra öfkeli ve kırgın hissetmenin yanında, filmde emeği geçen kişilere hayranlık hissetmemizin de nedeni budur.) Ama bir savaş alanı tamamen gerçektir ve biz nasıl görüyorsak öyledir. Arada hiçbir aracı yoktur. Yani salt “ne” sorusuna dahildir. “Nasıl” gösterildiği sorusuyla, doğal olarak, ilgilenmeyiz. 

Tabii bunlar bence, umarım yardımcı olmuştur.????

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close