Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eylül Liber
Eylül Liber
10K UP
Üye
0

Ototrof ve heterotrof canlıları birbirinden ayıran temel farklar nedir?

Her canlının inorganik maddeleri dışarıdan hazır alması muhabbetiyle heterotrofu karıştırıp çelişkilere düşüyorum yardımcı olur musunuz?
986 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
124K UP
Biyolog

Organizmalar, enerjilerini ve besinlerini nasıl elde ettiklerine bağlı olarak iki geniş kategoriye ayrılır: ototroflar ve heterotroflar.

Ototroflar, hammadde ve enerjiden kendi yiyeceklerini üretebildikleri için üretici olarak bilinirler. Örnekler arasında bitkiler, algler ve bazı bakteri türleri bulunur. Heterotroflar tüketici olarak bilinir çünkü üreticileri veya diğer tüketicileri tüketirler. Köpekler, kuşlar, balıklar ve insanlar heterotrofların örnekleridir.

Tüm Reklamları Kapat

Heterotrof, enerji ve besin maddeleri için diğer bitkileri veya hayvanları yiyen bir organizmadır. Terim, Yunanca "diğer" anlamına gelen hetero ve "beslenme" anlamına gelen trophe sözcüklerinden türemiştir.

İlk beslenme seviyesinde bitkiler ve algler gibi ototroflar bulunur. Otçullar (bitki yiyen organizmalar) ikinci seviyede yer alır. Etoburlar (et yiyen organizmalar) ve omnivorlar (bitki ve et yiyen organizmalar) üçüncü seviyede yer alır. Hem birincil (otçullar) hem de ikincil (etoburlar ve omnivorlar) tüketiciler heterotroflardır, birincil üreticiler ise ototroflardır.

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncü bir heterotrofik tüketici türü detritivordur. Bu organizmalar, bitki ve hayvan kalıntılarının yanı sıra dışkı maddeleri ile beslenerek besin elde ederler. Detritivorlar, atıkları geri dönüştürerek sağlıklı bir ekosistemin korunmasında önemli bir rol oynarlar. Detritivorların örnekleri arasında mantarlar, solucanlar ve böcekler bulunur.

Heterotrofların iki alt kategorisi vardır: fotoheterotroflar ve kemoheterotroflar. Fotoheterotroflar enerjilerini ışıktan alan organizmalardır ancak havadaki karbondioksiti kullanamadıkları için yine de diğer organizmalardan karbon tüketmek zorundadırlar. Kemoheterotroflar ise aksine hem enerjilerini hem de karbonlarını diğer organizmalardan alırlar.

Ototroflar ve heterotroflar arasındaki en büyük fark, ototrofların fotosentez yoluyla kendi yiyeceklerini yapabilmesi, heterotrofların ise yapamamasıdır. Ototroflar güneşten enerji üretebilir, ancak heterotroflar enerji için diğer organizmalara bağımlıdır.

Ototroflar ve heterotroflar arasındaki bir diğer önemli fark, ototrofların klorofil adı verilen ve fotosentez sırasında güneş ışığının enerjisini yakalamalarını sağlayan önemli bir pigmente sahip olmaları, oysa heterotrofların bunu yapmamasıdır. Bu pigment olmadan fotosentez gerçekleşemez.

Heterotroflar fotosentezden çeşitli şekillerde yararlanır. Fotosentez sırasında yan ürün olarak üretilen oksijene bağımlıdırlar. Dahası, fotosentez, heterotrofların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu ototrofların varlığını sürdürür. Et yiyen etoburlar hayatta kalmak için doğrudan fotosentetik bitkilere bağımlı olmasalar da, besin kaynağı olarak fotosentetik bitkileri tüketen diğer hayvanlara bağımlıdırlar.[1]

131 görüntülenme

Kaynaklar

 1. National Geographic Society. Heterotrophs. Alındığı Tarih: 4 Eylül 2023. Alındığı Yer: National Geographic Society | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close