Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin
128K UP
Üye
4

Otoriter anne-baba aile yapısında yaşayan bir çocuk; ailesine karşı nasıl davranmalı, amacı, hedefleri ne olmalıdır?

Bu otoriter düzeni değiştirmeye çalışmalı mıdır? Bu durumun kişiliğini (olumsuz anlamda) değiştirmemesi için ne yapmalıdır, ruh sağlığını nasıl koruyabilir?
1,650 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Otoriter ebeveynlerin çocukları çoğunlukla duyguları ihmal edildiği için (çünkü ebeveynler kendi kurallarını çocuğun duygularının önüne koyarlar) gelecekte: hayatını anlamlandıramamak, başkalarına fazla bağımlılık, özdeğerini bulamama, başkalarına karşı merhametliyken kendine karşı çok acımasız olmak, suçluluk ve öfke, utanç veya kendisini olduğu gibi ifade ettiğinde reddedilme veya sevilmeme korkusu, kendisine ve başkasına karşı madden ve mannen doyurucu olamama ve aleksitmi yani duygu körlüğü, kendisinin ve başkalarının duygularını tam anlayamama gibi özelliklerden bir veya birkaçını geliştirebilirler.

Otoriter ebeveynlerin fikrini değiştirmek biraz güç. Çünkü çoğunlukla "ben de böyle büyütüldüm ve bu işe yaradı, ben hayatta bir baltaya sap oldum, en doğrusu da bu" diye bir mantalitede oldukları için fikirleri kolay değişmez.

Otoriter ebeveynlerin çocuklarının yapabileceği ebeveynlerine az maruz kalmaya çalışmak, duygusal boşluğu doldurmak için sosyal ilişkilerini daha verimli kullanmaya çalışmak ve okuyup bilinçlenmek olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konuda tavsiye edilebilecek iyi bir kitap: Dr. Jonice Webb'in "Running on Empty isimli Türkçe'ye Boşluk Hissi olarak çevrilmiş kitabında konu aldığı (Childhood emotional neglect) çocuklukta duygusal ihmal konusunda bilinçlenmek olabilir.

337 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Jonice Webb. (2021). Boşluk Hissi. Yayınevi: Sola Unitas.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close