Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Can
Ahmet Can Üye
2
Osmanlı ve Türkiye Türkleri asimile edilmiş Bizanslılar mıdır?
Merhabalar Tarih boyunca ırklar birbirine karışmıştır biliyorum ama merak ediyorum şu an ki genetik yapımız Romalılara mı daha çok benziyor yoksa Türk ırkına mı? Eski atalarımız Hristiyan Bizanslılardan Müslüman Türklere mi dönüştü?
1,168 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Metehan Ünlü
Metehan Ünlü Master Öğrencisi

Merhaba, buna benzer bir görüşü Gibbons ileri sürdü ( Kısaca Osmanlıların Bilecik bölgesinde yaşayan Rumlar olduğu.). Fuad Köprülü bu görüşe karşı Fransa'da konferans verdi. Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluşu adında Türkçe yayınlandı. Ayıntılı bilgi için bu esere bakabilirsiniz.

Kısaca açıklamak gerekirse. Türkler 11. yüzyılda Anadolu'ya kitleler halinde göç etmeye başladılar. Zaten o sıralarda Anadolu nüfusu yoğun değildi. Moğol istilası sırasında da çok büyük Türkmen kitleleri Anadolu'ya geldi. Osmanlılar da bunlardan biri. İki ulus arasında bir ilişki olsa da kitleler halinde, Hristiyan Bizanslılar'dan Müslüman Türklere dönüşmek söz konusu değil.

Eğer vakit ayırabilirseniz daha ayrıntılı bilgi için aşağıya bıraktığım eserlere bakabilirsiniz.

1,089 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Fuad Köprülü - Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluşu. (25 March 2020). Alındığı Tarih: 25 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Mustafa Akdağ - Türkiye'Nin İktisadi Ve İçtimai Tarihi . (25 March 2020). Alındığı Tarih: 25 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Claude Cahen - Osmanlı'Dan Önce Anadolu. (25 March 2020). Alındığı Tarih: 25 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Özgün Kabacaoğlu
Özgün Kabacaoğlu Bilim İnsanı

Metahan Ünlü'nün cevabına bir ekleme yapmak gerekirse; Oğuz Türkleri Anadolu'ya iki dalga halinde geldiler. Bunlardan birisi Malazgirt Meydan Muharebesi sonrasında, bir diğeri ise Cengiz Han devrinde.

İlk dönemde kurulan beylikler; Mengücekoğulları, Danişmendoğulları gibilerdir. Ayrıca bu dönemlerde geçtiği düşünülen Sarı Saltuk destanı da bu dönemin Türk karakterini ortaya koymaktadır. Özellikle, bugün Gagavuzya adlı bölgenin, Oğuz Türkçesi konuşması, ilgi çekicidir ve yoğun göçlerin ulaştığı coğrafyayı anlamamızı sağlar.

Bu noktada ise bazı topluluklar da konu hakkında teori geliştirenleri zorlar ve daha geliştirir. Örneğin Karamanlılar olarak bilinen Hristiyan - Ortodoks Türk topluluğu bunlardandır. Bu insanlar Grek alfabeli Türkçe yazıyorlardı. (Bu topluluk için iki iddia var. Birincisi, yerli Hristiyanlardı ve dil değiştirdiler. İkincisi göçlerle gelen Türklerdi ve din değiştirdiler. Fakat ikincisi, Erhan Afyoncu'nun da tespitleri eşliğinde daha olsaı görünmektedir)

Bu Reklamı Kapat

Öyleyse, belli ki bir grup Türk, Anadolu'ya geldi ve hatta bugün Ukrayna - Romanya hattına kadar sarktılar (Gagavuzya'yı hatırlamak lazımdır burada) bir kısmı da Anadolu'ya yerleşti. Burada ilk beylikler kuruldu. Sonrasında da Anadolu Selçuklu Devleti ve tekrar beylikler ve Osmanlı Devleti... Tüm bu siyasal süreçte, Anadolu'da siyasal birliğin dili yani ortak dil Türkçe oldu. Rumca'dan Türkçe'ye bir değişim yaşandı.

Belli sayıda bir kitlenin Türkçe konuşması ancak bu dönüşümü açıklayacaktır. Hiç değilse yönetici kesimlerin ve yanında yeter sayıda teknik elemanın Türkçe konuşması gereklidir ve bu ancak köy nüfuslarının dilini değiştirebilir. Son kertede İtalyanlar bu topraklara Haçlı Seferleri zamanında Türkiye demeye başlamıştır. Bu dönüşümün 12. asrın sonlarında kesin bir şekilde tamamlandığını gösterir. Bu kültürel açıklama dışında, toplumun genelinin etnik kökenleri ve bunun değişimi ise bilimsel anlamda ortaya konabilecek bir hussu değildir. Nitekim Oğuz Türklerinin dahi Hazar'ın doğusunda oluşum süreçlerinde, Soğdlular gibi İrani ve hatta daha eski Turani kavimler ileve bu minvalde de Hint - Avrupa toplumları ile ne kadar yoğunlukta etkileşime girdiği tam olarak bilinenemektedir. Öyleyse bizi Akdenizli gösteren gen bir analizinin ndeni Anadolu'da dil değişimimidir yoksa zaten daha eski zamandan gelen bir sebep mi vardır. Bu konu, bilinemez.

Bu noktada, Osmanlılarda benzer biçimde bu toplumsal kitle içerisindelerdir. Sadece Halil İnalcık'ın da çeşitli defalar belirttiği gibi Kayı bağlantıları muğlaktır. Yoksa İbn - Batuta'nın da belirttiği üzere onun oğlu Orhan tipik bir Türk Bey'idir. Bu tip belli bir kültürel, ekonomik ve kurumsal pratik içinde barındırır. Yerleşik Roma üst yapısından birisinin kitlesel olarak, bu tipe dönüşmesi makul değildir. Zaten böylesi bir dönüşüm, yani dil, din ve göçebelik biçiminde bir yaşam tarzı dönüşümünün ise üst Roma yönetiminde görülmesi tarihin dinamiklerine de uymayacaktır. Ancak Köse Mihal gibi bazı marjinal örnekler vardır ve onlarda sonuç olarak yeni bir yapıda yeni ve daha prestijli görevler bulma ümidiyle Roma'dan Osmanlı saflarına geçmiş görünmektelerdir. Kurucu unsurlar değillerdir.

Dolayısyla, halk bazında belli geçişler, belli birleşmeler elbette olmuştur. Lakin üst yapıda belli bir devamlılık dahilinde Türk - Oğuz kimliğinin Hazar'ın doğusundan Anadolu'ya kadar olan süreci, günümüzde açıktır.

813 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Sabah Gazetesi - Erhan Afyoncu. (19 April 2020). Alındığı Tarih: 19 April 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et