Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Ortadoğu ülkeleri Ortaçağda gelişmişken neden şimdi geri kaldılar?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap

Bu çok geniş bir konu fakat şu şekilde özetlemeye çalışalım;

Gerçekten de 9. Yüzyıldan 12. Yüzyıla kadar islam coğrafyası bilim ve felsefe alanında inanılmaz iyi işler yapmıştır. Bunu yapabilmelerinin sebebi; antik Yunan filozoflarının eserlerinin neredeyse hepsini Arapçaya çevirmeleridir. Aristoteles, Galenos ve Platon’a hayranlık dereceleri en yüksektedir. Matematik, astronomi, tıp ve coğrafyada yaptıkları işler çok parlaktır. Avrupa garip O-T haritaları çizerken İdrisi mükemmel bir harita yapmıştır. Tabi ki bu haritayı yaparken Yunan alimi Batlamyus’tan çok etkilenmiştir. Felsefede Yunan’ların yapamayacağı bir şey olan akıl ile iman ilişkilerini incelemişlerdir.( Yunan’da iman yok) İbn-i Haldun gibi bir adam çıkmıştır ki Adam Smith, Marks gibi adamlardan aşşağı kalır yanı yoktur. Bu işlerin içinde Türkler yoktur. Genel olarak Araplar, İranlılar, Kuzey Afrika müslümanları, Süryaniler ve Yahudiler vardır. Türkler geldiğinde islam medeniyeti zaten çökmüştü.

Bu Reklamı Kapat

Peki neden devam etmedi bunca parlak şey? İlk önce şunu anlayalım; bunca mükemmel gelişmeye rağmen, islam bilime öyle bir yönelmişti ki durdurabilene aşk olsun gibi bir durum yoktu. Bu işin elit bir kesim tarafından yapılıp sıradan halka inmemiş olması zaten rüzgarın tersine dönmesini her zaman hazır tutar. Ama gerilemesinin en önemli iki nedeni olarak söylenen şey;

Moğol İstilası

Bu Reklamı Kapat

Moğollar askeri olarak o kadar güçlü ve barbarlardı ki girdikleri islam şehirlerinin hepsinde öldürmedikleri adam yakmadıkları kütüphane kalmamıştı. Bu da koca bir entelektüel insan ve bilgi kaynağını yok etmiştir.

Âşâri Hareketi

Kuran’ı ve vahiyi akıldan üstün tutan kesim. Gazali bunların en meşhurudur. İslamda her şeyin cevabı vardır, felsefe ve bazı bilim türleri zındık, kâfir işidir demişlerdir. Toplumun entelektüel işlerden soyutlanmasında büyük katkıları olmuştur.

Daha ayrıntılı kaynak Aydın Sayılı’nın aşağıda eklediğim makalesidir.

123 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Y. Unat. (1960). Aydin Sayili Ortacag Islam Dunyasinda Ilmi Calisma Temposunda Agirlasmanin Bazi Temel Sebepleri. www.academia.edu. | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap

Avrupa Katolik kilisesi tarafından tutuluyordu herhangi birşey yapmana izin verilmiyor keşif yapman yıldızları gözlemlemen kilise yıkılanana kadar yoktu. Kilise gücü kendi elinde tutuyordu. Aynı yüzyıllarda Orta doğunun neredeyse tamamına Osmanlı hakimdi ve Osmanlı'da fikir ve düşünce özgürlüğü vardı ve İslam onları buna itiyordu (Şimdi öyle bir durumda değiller ama) Daha sonra Martin Luther (King değil) çıktı ve kiliseyi yıkılma aşamasına geldi. Artık Sanayi devrimi Ve coğrafi keşifler yoldaydı (Coğrafi keşifler daha önce başlamış olabilir emin değilim). Derken bunlar icatlar çıkartmaya başladı Kaynak lazım Hopp Afrika'dan bir sömürge bedava iş gücü ve kaynak. Onlar öyle ilerlerken Osmanlı boş durur mu ters dönüp koşmaya başladılar. Baktı Osmanlı artık ilerleme gösteremiyor onların elinde ilk silahlar var bizde hala kılıç yay. Yavaş yavaş gerilemeye başladık. Tabiki arada çıkan güzel padişahlar var ama onlarda başaramadı ataları boş durmuş onların elindeki devlet ztn yıkılma aşamasına gelmiş bu dönemde gelecek bir Abdülhamid durumu ne kadar değiştirebilirki. Ancak 20 yıl kadar ömrünü uzatmaya yetti.

Şimdi yeniden kalkınmaya çalışan devletler var ya kendi liderleri ya da dış etmenler yine onlara izin vermiyor. Örneğin İran ABD ye kafa tutmayı denedi yaptırım aldı. Ülkemizin hali ztn ortada.

Bu Reklamı Kapat

Avrupa kan ve ölüler üzerine kuruludur. Ztn son dönemlerde görüyoruz Avrupa kaynak açısından çok zengin bir kıta değil o yüzden Afrika ya çökmüştü. Dünya yeniden doğuya doğru yönelmeye başladı.

[1]

Kaynaklar

  1. Vikipedia. Martin Luther. Alındığı Tarih: 28 Şubat 2022. Alındığı Yer: Vikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. Blog. Avrupa'nın Gelişimi. Alındığı Tarih: 28 Şubat 2022. Alındığı Yer: Blog | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et