Reklamı Kapat
0

Ortaçağ dünyasında bilimin genel özellikleri neydi? Bilim bu süreçte neden geriledi?

Elbette yukarıda yazılan iki sorunun da internette yanıtı var. Ancak ben bu soruların yanıtını evrim ağacı'nın okurlarından okumak isterim.

2
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Ortaçağ kavimler göçü ile başlıyor ama en büyük problem bu değil. Felsefe ve bilim de batı dünyası için Sokrates düşünce sistemi en büyük kötülüğü yaptı.Sokrates düşünce sistemi yunan medeniyetini bilimden ve felsefeden uzaklaştırdı tanrıya yaklaştırdı.Hristiyanlık geldiği zaman yayılması kolay oldu ve inananlar sorgulama veya sorgulayıcı düşünce sistemi düşman oldu çünkü tanrısal şeylere karşı çıkmak günah düşüncesi ve kilise baskısı durumu kötüleştirdi.Doğu bölgesi yani Arap yarım adası yani müslüman toplumlar Yunan felsefesini ve bilimini okuyarak kendini geliştirdi taki gazali gelene kadar gazali ise Sokrates in  yaptığın benzerini yapıp tanrısal ve vahiy sel vahiysel bilgini sorgulanmazlıgı bu coğrafyada da medeniyet çöküşüne sebep oldu.Bilimin vb şeylerin gelişmesi 14 ve 15 yüzyılları arasında matbaa gelmesi rönesansın başlamış ile tekrar batı dünyasında bilim felsefe ve sanat yükselme oldu ama doğu coğrafyası karanlık kalmaya devam etti.Velhasıl kelam yanlış insanlar yanlış düşünceler bilimin zarar görmesini sağladı 

0
Teşekkür
Paylaş
0

o dönemde Avrupa'da yoğun ve sürekli bir kilise baskısı vardı

Avrupa'da matbaa yoktu ve kimse İncil okumuyordu tabii başka kitapları da

buna benzer bir kaç faktör daha var ancak kısaca bunlar en etkilisidir denebilir.

Arap coğrafyasında ise cahillik almış başını gidiyordu

Orta Asya'da medeniyet bile yoktu sadece göçebeler vardı

Çin ise kendi halinde gelişiyor Türk akınları ile uğraşıyordu

kısaca dünyanın o dönemdeki hali bu şekilde.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku