Puan Ver
0
Puan Ver

Ortaçağ dünyasında bilimin genel özellikleri neydi? Bilim bu süreçte neden geriledi?

Elbette yukarıda yazılan iki sorunun da internette yanıtı var. Ancak ben bu soruların yanıtını evrim ağacı'nın okurlarından okumak isterim.

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ortaçağ kavimler göçü ile başlıyor ama en büyük problem bu değil. Felsefe ve bilim de batı dünyası için Sokrates düşünce sistemi en büyük kötülüğü yaptı.Sokrates düşünce sistemi yunan medeniyetini bilimden ve felsefeden uzaklaştırdı tanrıya yaklaştırdı.Hristiyanlık geldiği zaman yayılması kolay oldu ve inananlar sorgulama veya sorgulayıcı düşünce sistemi düşman oldu çünkü tanrısal şeylere karşı çıkmak günah düşüncesi ve kilise baskısı durumu kötüleştirdi.Doğu bölgesi yani Arap yarım adası yani müslüman toplumlar Yunan felsefesini ve bilimini okuyarak kendini geliştirdi taki gazali gelene kadar gazali ise Sokrates in  yaptığın benzerini yapıp tanrısal ve vahiy sel vahiysel bilgini sorgulanmazlıgı bu coğrafyada da medeniyet çöküşüne sebep oldu.Bilimin vb şeylerin gelişmesi 14 ve 15 yüzyılları arasında matbaa gelmesi rönesansın başlamış ile tekrar batı dünyasında bilim felsefe ve sanat yükselme oldu ama doğu coğrafyası karanlık kalmaya devam etti.Velhasıl kelam yanlış insanlar yanlış düşünceler bilimin zarar görmesini sağladı 

Favorilerime Ekle
0

o dönemde Avrupa'da yoğun ve sürekli bir kilise baskısı vardı

Avrupa'da matbaa yoktu ve kimse İncil okumuyordu tabii başka kitapları da

buna benzer bir kaç faktör daha var ancak kısaca bunlar en etkilisidir denebilir.

Arap coğrafyasında ise cahillik almış başını gidiyordu

Orta Asya'da medeniyet bile yoktu sadece göçebeler vardı

Çin ise kendi halinde gelişiyor Türk akınları ile uğraşıyordu

kısaca dünyanın o dönemdeki hali bu şekilde.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Unutmayalım ki sevgi ve şefkat gibi özelliklerimiz, primat kökenlerimizden gelmektedir. Dolayısıyla şempanzelere olan hassasiyetimiz de bir o kadar fazla olmalıdır.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder