Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Orta çağda akıl hastaları çeşitli yerlere kapatılırken hatta öldürülürken osmanlı'da su ve müzik sesiyle tedavi olduğunun bilimsel doğruluğu nedir?

Avrupa'da orta çağda akıl hastaları belli yerlere kapatılırken veya öldürülürken osmanlı'da su ve müzik sesiyle tedavi edilmeye çalışılıyormuş. Su sesi ve müzik sesinin mental tedavi ettirici özelliği doğru mudur, doğruysa dayanağı nedir? Yoksa bu sadece osmanlıyı yüceltmek için ortaya atılan bir şehir efsanesinden mi ibaret?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

"Müzik ruhun gıdasıdır" ifadesini mutlaka duymuşsunuzdur :)

Her ne kadar eğlence aracı olarak görülsede ayrıca duygu ve düşünceleri sesle anlatan, bir düzen ve estetik anlayış içerisinde ifade eden sanattır. Müzik ruhumuzun çeşitli tepkilerini en iyi şekilde yansıtan sanattır.Bu nedenle psikoloji ile yakın bir ilişkisi vardır.

Kuş, su, rüzgar ve müzik sesleri, insanın beyin dalgalarına yakın tesir ettiğinden, dinlendirici özelliğe sahip bulunmaktadır. Bunlardan müzik, gönlü yumuşatan bir özelliğe sahip olduğu için tedavilerde asırlardan beri kullanılmaya başlanılmıştır. Bu konuda yapılan birçok araştırmada, bilgin, doktor ve müzisyenlerin depresyondan, kansere, tansiyon ve kronik ağrılara, ruh hastalıklarına, migren ve uyuşturucu bağımlılığına karşı tedavide müziğin kullanıldığı görülmektedir.

Müzikle tedavi ile ilgili çalışmalar, bu konuda uygulamalar Afrika, Amerika da, Asya ve Avrupa da olduğu gibi Eski Türklerde, Selçuklularda ve Osmanlılarda da olmuş, müzikle tedavinin insan üzerindeki etkileri ve olumlu değişikleri ve tıp biliminde ki yeri ortaya konulmuştur.

Kaynaklarda ki yazılar size yardımcı olacaktır özellikle tarihçi kimliği ile Yılmaz Öztuna yazmış olduğu yazısında osmanlı dönemindeki akıl hastalarının tedavi sürecini anlatmıştır. Ayrıca Psikiyatri uzmanı Dr. Adnan Çoban'ın yapmış olduğu söyleşi içeriği açısından sormuş olduğunuz sorunun cevap bütünlüğüne hakimdir.

Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimsel bilgi hem iyi, hem kötü şeyler yapmanızı mümkün kılar. Ancak bilim, bir kullanma kılavuzu ile gelmemektedir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder