Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Oncelikle turkcem icin kusura bakmayin, turkce harfler klavyede bulunmuyor. Sizce bilincli olmamizi saglayan sey nedir?

Mesela bilincimizi, anilarimizi sanal dunyaya aktarabilirmiyiz? Yoksa biz bir butunmuyuz insan olarak? Beynimizin yasamasi icin gerekli olan her sey saglanirsa bizim bilincimizde yasamaya devam eder mi? Yoksa dedigim gibi beynimizle vucudumuz bir butun mu?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilinç, tamamen açıklanabilmiş - anlaşılabilmiş bir kavram değil öncelikle. Anlayabildiğimiz, sistemin bir bütün olarak çalıştığı. Yani nöronal aktivite ile bilinçdışı bile etkileşim açısından bir bütünün parçaları.

Teknik olarak bilince ait anılar ve bilgi konnektom kopyalanması aracılığı ile dijital ortama aktarılabilir. Tek bir nöronun 10 -15 bin diğer nöronla etkileşimde olmasından dolayı hafıza kapasitesi sorunu şimdilik söz konusu olsa da teorik olarak bu aktarım mümkün. Ancak bu, bilince ait bilginin aktarılması anlamına gelmektedir. Bizim dijital dünyada yaşamaya devam etmemiz demek değildir. Aktarım sadece bilgi ve anılar açısından mümkün. Deneyim, öznel ve bütün sistemin birlikte çalıştığı bir üst sonuç gibi görünmekte. Bu yüzden sistemin bütününden kopuk bilginin, sistemi karşılaması mümkün olmayacaktır.

Beynin (sinir sistemi) canlı tutulmasının bilince etkileri açısından deneysel bir yaklaşım mümkün olmadığı için kesin konuşmak mümkün değil şimdilik. Beyin transferi yapılan maymunların bir süre yaşadığı bilinse de, bilinç anlamında etkilerinin anlaşılması oldukça ileri seviye bir araştırma konusu olurdu.

Evrimsel olarak, dış ortam şartlarına adapte olma, yaşamda kalmaya odaklanmış bilinçdışı ve bilinç yapılarının, tek hücreli den yüksek yapılı canlılara geçişi gibi süreçleri gözden kaçırmadan bakarsak, dijital ortama aktarılmış bilince ait herhangi bir verinin kişinin kendisini karşılaması pek mümkün olamayacak gibi görünmekte.

Sinir sisteminin temel kontrol mekanizması olması açısından, bilince etkisi tartışılmaz önemde. Ancak klinik ölüme rağmen anı tutma, klinik ölüm sonrası yaşama dönme gibi farklı vakalar, bildiklerimizi sorgulatmaya zorluyor.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek devrimciler tanrı gibidir: kendi hayallerindeki dünyaları yaratırlar. Kendi kendimize sorumluluğumuz, çocuklarımız için iyi bir dünya yaratmaktır. Çünkü gelecek, hayal gücümüzün asaletine muhtaçtır.”
Barbara Grizzuti Harrison