Sorulara Dön
8
Felsefe

Ölüme bakış açımı nasıl değiştirebilirim?

Ölümden sonra yaşamın olmaması bana(hiç bir dine inanmıyorum) ürkütücü geliyor önceden kitap okumaktan her şeyi öğrenmekten keyif alırdım artık hangi işi yaparsam yapıyım boşuna geliyor nasıl olsa ölücem diyorum yaptığım her şey benimle birlikte boşa gidecek. Bütün günlerim boş geçiyor intihar daha mantıklı geliyor bu konuda ne yapmalı?

2
Anonim 8
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, dediklerinde çok haklısın. Bu konu üstünde yüzeysel olarak biraz kafa yorduğumuzda gerçekten de kötümser ve nihilist bir karamsarlığa kapılıyoruz. Öldüğümüz zaman biriktirdiğimiz o kadar anı, edindiğimiz o kadar bilgi, mutluluktan uçtuğumuz, üzülmekten hareket edemediğimiz o anların hepsi yok oluyor. Fakat bu konuya farklı bir perspektiften bakıp, hayatını değiştirebilirsin.

Her şey senin için anlamsızlaştı ise ve değersizleşti ise, neden etrafındaki olan olaylara ve şeylere kendini tatmin edecek anlamı ve değeri yüklemiyorsun?

Milyonlarca yıldır var olan Dünya, bir o kadar yıl daha da var olacak. Sen ise sadece bunun ortalama 70 yıllık bir parçasında yer alacaksın. Bu kadar kısa bir zamanda sadece tek bir şansın var, hayattan nasıl keyif alabiliyorsan öyle yaşamaya devam et. Arkadaşlarınla eğlen, gez, bilgisayar oyunu oyna, istediğini yap. Bunları yaparken vaktini boşa harcıyor gibi hissetme, eğer sonunda mutlu oluyorsan zaten o vakit boşa gitmemiştir. Kendine sonunda mutlu olacağın ve o yolda ilerlerken de mutlu hissedeceğin bir yol belirlemelisin. Kimisi bilimden zevk alır, makaleler okurken keyif alır, araştırırken eğlenir. Sen de buna benzer bir yol belirlemelisin, emin ol hayat kaliten artacaktır.

Ne kadar bunları yapsan da, ölünce hepsi yok olacak fakat bu o kadar da önemli değil, çünkü mutlu oldun ve eğlendin. Gerçekten de hayatta hiçbir şeyin anlamı yok, bunları senin oluşturman gerekiyor. Ek olarak hedonizme ve optimistik nihilizm kavramlarını incelemenin öneririm.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Seni anlıyorum ama seni bir piskologa gitmeni tavsiye ederim dini bir kenara bırakalım senin ölene kadar yaşamında kendini mutlu yaşamalısın mesala ben ölene kadar insanlığa bir şey katmak istiyorum bu bilim de ola bilir ve ya başka meslekte ola bilir sende karşına bir amaç koy ve bunu yapmaya çalış zaten bunu yaptığında hiç birşey boşuna olmadığını görüceksin umarım bu senin fikrini değiştire bilir:-)

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın